Home / ANASAYFA / EVDE SIK DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKEN EŞYALAR
esyalar

EVDE SIK DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKEN EŞYALAR

Evlerde kullanılan bazı eşyaların sık sık değiştirilmesi gerektiğini ve bu listedeki eşyaların neler olduğunu biliyor musunuz?
esyalar
Evimizdeki mikropları yok etmek için her şeyi yapıyoruz. Ama bazen, çok kullanıldığı zaman mikrop yuvası haline gelen bazı eşyaları değiştirmeyi göz ardı ediyoruz. Özellikle mutfak ve banyo gibi nemli ortamlar dikkat edilmediği takdirde tam bir bakteri yuvasıdır. Evinizi sağlıklı ve hijyenik tutabilmek için öncelikle 5 eşyayı sık sık değiştirmeniz gerekmektedir. 
 
Evleriniz mikrop yuvası olmasın. İşte Evlerde Sık Değiştirilmesi Gereken Eşyalar…
 
Mutfak Süngeri
Bakterilerin kolay üremesi ve çoğalmasını sağlayan süngerler haftada bir kez değiştirin. Sürekli kurutuyor ve çok az kullanıyorsanız 2 ayda bir değiştirebilirsiniz. 
 
Kesme Tahtası
Çiğ et ürünlerinde ve sebzelerde kullanacağınız 2 kesme tahtası olmalıdır. Kesme tahtasını değiştirmede ölçü mikropların gizlenerek üremesini kolaylaştıran kesik ve çatlakların çokluğudur.
 
Yatak
Yataklarınızın en az 7-8 yılda bir değiştirileceğini biliyor musunuz? Yataklar yılda bir defa yüksek vakumlu makinelerle yıkanmıyorsa 7-8 yılda bir mutlaka değiştirilmelidir. Yatağınızda birikmiş toz, akar ve kirler uykusuzluğa ve alerjiye neden olabilir.
 
Diş Fırçası
Soğuk algınlığı ve grip sonrasında diş fırçalarının mutlaka değiştirilmesi, haftada 1 defa diş fırçasına 1 damla çamaşır suyu damlatılarak yıkanması, 8 haftada bir ise yenilenmesi gerekiyor. 
 
Banyo Süngeri
Banyo süngeri ve lifleri kullanım sonunda mutlaka yıkanarak kurutulmalı, 1-2 ayda bir değiştirilmelidir. Sentetik süngerler kolay kolay bakteri barındırmazlar, ancak bunlarda da değiştirme süresi 2-3 ay olmalıdır. 
İLGİLİ BAĞLANTILAR:

Bir önceki yazımız olan EVİM KÖŞELİ DİYORSANIZ, OKUMADAN GEÇMEYİN, başlıklı makalemizde köşe ve köşe alanı hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 0,424