Home / TEMİZLİK İPUÇLARI / ÜTÜ TABANINI TEMİZLEMEK İÇİN 4 YÖNTEM
Ütü tabanı nasıl temizlenir?

ÜTÜ TABANINI TEMİZLEMEK İÇİN 4 YÖNTEM

Ütünüz kıyafetlerinizi eskisi gibi açmıyor ve sık sık kıyafetlerinize yapışıyorsa, ütünüzün temizlenme zamanı gelmiş demektir. 
Ütü tabanı nasıl temizlenir?
 

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

1. Yöntem: Öncelikle düz bir zemine havlu, eski bir kumaş serin. 2 tatlı kaşığı yemeklik tuzu (deniz tuzu daha iyi olur) serdiğiniz malzemenin üzerine serpin. Ütüyü ısıtarak en yüksek ayarda ve buharda kumaşa hafif bastırarak yavaş yavaş ütüleyin. 
 
2. Yöntem: 1 Yemek kaşığı tuz ve sirkeyi ocakta tuz tamamen eriyene kadar iyice ısıtın. Bu işlemi sirkeyi kaynatmadan yapmanız gerekmektedir. Ev yapımı en iyi ütü tabanı temizleyiciniz hazır. Önce ütünüzü fişe takarak ısı seviyesini 2’ye getirin. Karışım ılık hale gelince herhangi bir kumaşı sirkeli tuz ile ıslatarak ütü tabanınızı silin. 
 
3. Yöntem: Ütü tabanına diş fırçası sürerek kadife bir bez ile silin. 
 
4. Yöntem: Son olarak da ütünün içindeki kireci temizlemek için 1 öneri verelim; 1 tatlı kaşığı limon tuzunu incelterek su haznesine koyun. Üzerini su ile doldurarak ütünüzü en son ayarda ısıtın ve fişi çekin. 15 dakika bekledikten sonra ütünün suyunu dökerek tekrar su koyun ve kullanmaya başlayın.

Bir önceki yazımız olan DAHA BEYAZ TÜLLER, JALUZİLER. AMA NASIL? başlıklı makalemizde bembeyaz, jaluzi ve sararan tüller hakkında bilgiler verilmektedir.

79 queries 1,310