Home / ANASAYFA / EVİM KÖŞELİ DİYORSANIZ, OKUMADAN GEÇMEYİN,
kitap-okuma-kosesi-tekli-koltuk-modeli

EVİM KÖŞELİ DİYORSANIZ, OKUMADAN GEÇMEYİN,

Evlerimiz her zaman istediğimiz gibi dekore ettiğimiz veya mobilyalarımızın uyumlu bir şekilde yerleştiği mimari yapılara sahip olmuyor. İstisnai de olsa evimizin bir odasında kolon, köşe, tesisat hatları nedeniyle köşeler oluşmakta ve bu köşe alanlar dekorasyon dışında kullanılmayan ölü alanlar olarak evimizde fazladan yer işgal etmektedir.  

Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda izleyeceğimiz iki yol vardır. Bu yollardan birincisi kaderimize boyun eğip köşe alanı boş bırakarak dekorasyonu tamamlamaktır. İkinci yol ise asi yanımızı ortaya çıkarıp köşe alanları  birer ölü alan olmaktan çıkarıp dekorasyona dahil etmek ve evimizin genel estetiğini bu şekilde korumaktır. Eğer evinizde köşeli bir alan var ise asi yanınızı öne çıkarın.

Evinizde köşeli bir alan var ise bu alanı dekorasyon içerisinde uyumlu bir şekilde gizleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ideal bir yerleşim planı hazırlamak ve yerleşim planına uygun bir şekilde dekorasyon yapmaktır.

Ev mobilyaları köşelere uygun olarak üretilmezler. Belirli standartlarda üretildiklerinden  köşe alanlara uyum sağlamazlar. Bu nedenle evinize bir köşe takımı alarak bu alanı görsel ve şık bir alan haline getirebilirsiniz.

ikea gri koltuk takımı

 

Eğer  yatak odanızda böyle bir alan var ise yatak takımınızı köşe ile uyumlu olacak şekilde tasarlayabilir ve köşe alanını evinizin doğal bir parçasıymış gibi gösterebilirsiniz.  Bu konuda tasarımcılardan veya dekorasyon uzmanlarından yardım alabileceğiniz gibi kendi düşünceleriniz doğrultusunda dekorasyon yapabilirsiniz. 

Köşe alanı oturma odanızda ise köşe takımlarının yanında  süs aksesuarlarınızı bu alana yoğunlaştırarak evinizin göz alıcı güzelliğe sahip süs köşesi haline getirebilir ve misafirlerinizin hayranlığını kazanabilirsiniz. Yaratıcılığınız ve ölü bir alanı cezbedici güzellikte bir alan haline getirmiş olmak sizi ayrıcalıklı kılacaktır.

Evinizin mutfak alanında bu tip köşeli bir alana sahipseniz yapmanız gereken fonksiyonel mutfak dolabı ve mutfak tezgahı tercih etmek ve bu alanı en çok kullandığınız alan haline getirmektir. Mutfak dolabının ve tezgahının geldiği bu alanı musluk ve evye alanı olarak tercih edebilir veya bu alana gelen dolap bölümünü kapak raflı dolaplar şeklinde tercih ederek ölü olan alanı işlevsel bir alan haline getirebilirsiniz.

Banyo bölümünde köşeli bir alana sahipseniz yapmanız gereken duş kabinini bu alanın sağına veya soluna yerleştirmek ve diğer alana klozeti yerleştirerek doğal bir seperatör olarak köşe alanını kullanmaktır. Bu sayede banyonuzu işlevsel bir banyo olarak kullanabilecek ve köşe alanını bir sınır veya istediğiniz gibi süsleyerek banyonuzu daha zarif bir banyo haline getiren aksesuar alanı olarak kullanabileceksiniz. Ayrıca köşe alanına yapacağınız uyumlu şekillerdeki raflar ile banyonuzda ihtiyaç duyacağınız muhafaza alanlarını da yapmış olursunuz.  

Evinizde bulunan köşe alanlarına uygun köşe komodinleri, konsolları, oturma grupları tasarımları yaparak bu alanları kullanılan işlevsel alanlar haline getirmek sizin elinizdedir. Evinizin yapısına ve genel dekorasyonuna göre yapacağınız tasarımlar ve yerleşim planları evinizin daha şık ve daha estetik bir ev olmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan BANYONUZ ÇOK MU KÜÇÜK? BİR FİKRİM VAR başlıklı makalemizde banyo, banyo dekorasyonu ve ferah banyo hakkında bilgiler verilmektedir.

82 queries 0,468