Home / ANASAYFA / SAKSIDAN ADAM MI YAPILIR?
Saksıdan dekoratif ürün yapımı
Saksıdan dekoratif ürün yapımı

SAKSIDAN ADAM MI YAPILIR?

Saksı deyip te geçmeyin!… Zira saksılar balkonumuzda, evlerimizin bahçesinde ya da bodrum katlarında atıl bir vaziyette dururken, onlarla ne gibi mucizeler yaratabileceğimizden habersiziz doğrusu. Oysaki biraz araştırma ve birazda el maharetiyle saksı deyip geçtiğimiz objeler bakın nasıl kılık değiştiriyor ve bizi yanı sıra konuklarımızı hayrete düşürebiliyor.

Evet yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere bu gün sizlere bahçelerinizde, balkon, teras ya da yazlıklarınızda kullanabileceğiniz çok sevimli “saksıdan adam çiçekliklerinin” yapımından bahsedeceğiz.

Saksıdan dekoratif ürün yapımı
Saksıdan dekoratif ürün yapımı

 

 GEREKLİ MALZEMELER

  • Sağlam ip (örneğin jüt ipi ya da kendir olabilir)
  • 2 büyükçe saksı
  • 12 ufak saksı
  • Sünger ya da ponsa taşı

Öncelikle büyük saksıların birini alın ve ağız kısmına 3 er santim kala ve aralarında da bir karış mesafe olacak şekilde (saksıyı kırmadan) minik 2 delik açın ve saksıyı  ters çevirin. Bu gövde olacak.

Sonra 3 adet küçük saksıyı alın ve iç içe geçirin. Ardından ipinizle her birinin orta deliğinden bu şekilde iç içe sabitleyin – düğümleyin (bu bir kolu oluşturuyor) Sonrasındaysa diğer 3 küçük saksıyı aynı şekilde iç içe sabitleyin. (buda diğer kol)  Şimdi bu kolları başa sabitlememiz gerekiyor.

İlk başta alıp ters çevirdiğimiz saksıyı masanın üzerine koyun ve  az önce hazırladığınız 3lü saksıyı her iki kolu da büyük saksının  deliğinden geçirerek, ipler yardımıyla büyük saksıya sabitleyin.

Üst gövde artık hazır. Ardından kalan 6 küçük saksının 3 ünü ve 3 son kalan diğer üçünü de iç içe geçirerek iplerle sabitleyin fakat ipin ucunu uzunca bırakın. (Bu son 3 lü saksı gruplarıysa 2 ayrı bacaklar olacak)

Şimdi bu 3 erli küçük saksıdan oluşturduğumuz 2 bacağı az önce deldiğimiz ve ters çevirdiğimiz gövdeye monteleyeceğiz.

Az önce uzun bıraktığınız bacak iplerini de deldiğiniz delikten geçirdiğinizde, artık bacaklarda gövdeye montelenmiş olacaktır. Son olarak bunları bahçenizin ya da terasınızın güzel bir bölümüne yerleştirin.

Üzerine de diğer büyük saksıyı oturtun dilediğiniz çiçeği ekin ve saksıdan adamınızı keyfinize göre boyayarak şekillendirin. (El ve ayak kısımlarını dilediğinizce şekillendirip boyadığınız süngerlerden ya da taş parçalarından saksılara yapıştırarak oluşturabilirsiniz)

Bir önceki yazımız olan DUVAR SAATİNİZ TARZINIZ MI? başlıklı makalemizde duvar saati, ferforje ve saat modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 0,876