Home / PRATİK HAYAT / Parke Çizikleri Nasıl Önlenir? Çiziklerde Yapılması Gerekenler
parke çizikleri nasıl önlenir
parke çizikleri nasıl önlenir

Parke Çizikleri Nasıl Önlenir? Çiziklerde Yapılması Gerekenler

Parke çizikleri nasıl giderilir? Çizik oluşmaması için yapılması gerekenler nelerdir? Evlerde parkeler evcil hayvanla, çekilen mobilyalar, çocuklar ve kimyasal içerikli temizleyiciler nedeni ile çizilir. Parkelerde bu ve benzeri nedenlerle oluşan çiziklerde, toksik madde içermeyen maddelerle kendiniz onarım yapabilirsiniz.

Parke Çizikleri Nasıl Önlenir?

Paspas Veya Süpürge Kullanın

Ahşap zemini yumuşak uçlu bir süpürge veya paspasla temizlemelisiniz. Günlük toz alma ve süpürme ahşabın çizilmesini önleyecektir. Hatta zeminin ek bir temizleyici ve temizliğe ihtiyacı yoksa sadece kuru ve yumuşak bir paspas gezdirebilirsiniz. Paspasa birkaç damla su ve çay ağacı yağı damlatırsanız zemininiz parlak olacaktır.

Yiyecek ve içecek dökülmelerinde zemini hemen silin. Kurumuz lekeleri ıslattıktan sonra yumuşamasını bekleyin, yumuşadıktan sonra silin.

Parke Çizilmelerde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mobilya, topuklu ayakkabı izinde ve inatçı lekelerde üretan kaplamalarda kullanılmak üzere üretilen fırçalama pedleri kullanın. Balmumu içeren zemin kaplamalarında ise ince zımpara kağıdı veya çelik örgü yün ile hafif bastırarak sildikten sonra mumlama yapın.

Minik çizikleri olan ahşabı taze ceviz kabuklarını veya ortadan ikiye ayrılmış cevizi yada ceviz yağını sürerek saniyeler içinde yok edebilirsiniz.

Parkelerdeki mum, kalem, sakız, boya gibi lekeler varsa buz dolu bir torbayı 24 saat lekenin üzerinde tutun. Soğuyan materyal zeminden olaylıkla çıkacaktır.

Mum lekesini ise sıcak su ile silin. Çıkmazsa mum lekesi üzerine kağıt kapatarak ütü ile sıcak uygulayın. Mum lekesinin yok olduğunu göreceksiniz.

Zeminde minik çizikler varsa çiziklerin üzerine kostik içerikli sabundan boca edin. Ardından kuru bezle sabunu silerek temizleyin.

Ahşap zemine bakım yaparsanız zemin yıpranması ile daha az karşılaşırsınız. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak ahşap zemininizi silin, 2-3 saat sonra mikrofiber bir bezle parlatın. Mekanın uzun süre hoş kokması için bu yağlara kokulu bir yağ ekleyebilirsiniz.

Bu kategorideki bir diğer yazımızda Banyo Küvetindeki Küf Lekesinden Kurtulmanın En Kolay Yolundan bahsettik, okumak ister misiniz?

Parke çizikleri için yapılması gerekenler konusunda sizin uyguladığınız pratik çözümler varsa yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EVİM KÖŞELİ DİYORSANIZ, OKUMADAN GEÇMEYİN, başlıklı makalemizde köşe ve köşe alanı hakkında bilgiler verilmektedir.

79 queries 1,503