Home / ANASAYFA / Adım Adım İlgi Çekici Ev Dekorasyon Fikirleri Nasıl Olmalı?
halı dekorasyon fikirleri
halı dekorasyon fikirleri

Adım Adım İlgi Çekici Ev Dekorasyon Fikirleri Nasıl Olmalı?

 

Konu ev dekorasyon fikirleri hakkında oldu mu, beynimizde binbir türlü fırtınalar kopmaya başlar.  En dikkat çekici dekorasyon örneklerinin peşine düşer ve binlerce örneğin içinde, doğal olarak hatta her zamanki gibi kendimizi kaybederiz. O kadar çok araştırmanın neticesinde isteklerimiz birbirine girer, kafamız karışır,  başta fırtınalar estiren çılgın dekorasyon fikirlerimiz, beynimizi ne yazık ki alabora eder. En sonunda da saçma sapan, işe yaramaz hatta trajedi denebilecek bir sonuç ortaya çıkartırız 🙂

ferah ev dekorasyon fikirleri
ferah ev dekorasyon fikirleri

 Kabul edin, bunu hemen hemen hepimiz yaşıyoruz 🙂

Benim gibi veya bana benzer sorunlar yaşayan, her defasında hüsranla sonuçlanan dekorasyon mağdurlarına ilaç olacak fikirler nelerdir üşenmedim, oturdum araştırdım 🙂 Bulduğum sonuçlar üzerine elde ettiğim dekorasyon fikirlerini şöyle sıralayabilirim.

      Önceliklerinizi bir kağıda yazın.

Kafanızda oluşturduğunuz dekorasyon fikirlerini bir kağıda yazın ve araştırma yapmaya başlamadan önce yazdıklarınız arasından size en yakın hissettiğiniz fikirleri seçin. Diğerlerinin üzerini acımadan çizin gitsin. 😀

yapılacaklar listesi
yapılacaklar listesi

      Fikirlerinizi belirledikten sonra oda mimarisini göz önüne alın

İç tasarımın olmazsa olmazı mimarinin göz ardı edilmemesidir. Odada atıl kalabilecek bölümleri göz önünde bulundurun. Bu alanları zevkinize göre orta büyüklükteki dekoratif ürünler ile öne çıkartmanız mümkün.

dekoratif ürünler
dekoratif ürünler

      Odanın merkezi neresi olacak?

Yaşamın asıl döndüğü yer olan merkezi nası değerlendireceğinize karar verin, odanın büyüklüğüne göre koltukların nasıl konumlandırılacağını hesaplayın, orta sehpa isteyip istemediğinize karar verin. Eğer buna şimdi karar vermezseniz ilerde aldığınıza çok pişman olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. 🙂

büyük salon tasarımları
büyük salon tasarımları

      Öne Çıkartak İstediğiniz Duvarı Belirleyin.

Eğer boya badana işlemi yapılacaksa, bir duvarı seçerek diğer duvarlara zıt renkte boyayabilir veya sanatsal boyama yapabilirsiniz. Yok ben uğraşamam diyorsanız, bunun için tasarlanmış çok güzel duvar kağıtları piyasada bolca satılmakta 🙂

kış temalı duvarkağıdı dekorasyonu
kış temalı duvarkağıdı dekorasyonu

      Değer verdiğiniz objeleri aydınlatmalar ile destekleyin.

İster dekoratif bir ürün olsun, ister sizde çok derin anlamı olan bir obje olsun farketmez. Dikkat çekmesini istiyorsanız, bunu aydınlatmalarla sağlayabilirsiniz. Müzedeki mantığını düşünün.

ışıklandırılmış objeler
ışıklandırılmış objeler

      Ah Halılar, ev dekorasyonunda o kadar etkili ki:)

Halıların dekorasyondaki önemini sakın göz ardı etmeyin. Çok büyük halılar göz yorabilir. Halıları alırken sadece mobilya takımlarınızı değil, parkelerinizi de göz önünde bulundurun.

halı dekorasyon fikirleri
halı dekorasyon fikirleri

 

      Odanız çok büyükse, bölgelere ayırmayı bir düşünün bence.

Örneğin salon gibi diğer odalara nazaran daha büyük alanları kitaplıklar, setler ile bölümlere ayırmanız mümkün. Tabi bunu en başta düşünmelisiniz. Sonradan karar verdiğinizde oluşturduğunuz dekorasyon üzerinde emanet bir görüntü oluşabilir.

Salon için kitaplık modeli
Salon için kitaplık modeli

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

85 queries 0,626