Home / ANASAYFA / Salon Dekorasyonunda En Çok Yapılan Hatalar
loft daire dekorasyonu 10

Salon Dekorasyonunda En Çok Yapılan Hatalar

Salon dekorasyonu, ev dekorasyon fikirleri içerisinde en çok araştırılan konudur. Çünkü misafirlerle birlikte keyifli ve konforlu zaman geçirebilmek için salon dekorasyonu oldukça önem arz etmektedir.

Aydınlık bir odada meydana getirilmiş bir dekorasyon
Aydınlık bir odada meydana getirilmiş bir dekorasyon

Kişisel isteklere ve zevklere göre yapılan salon dekoru konforlu, kullanışlı, şık olmasının yanında gelen misafirler tarafından beğenilmelidir. Ancak dekorasyon sırasında zaman zaman yapılan yanlışlar nedeni ile görsel açıdan istenilen zarafet sağlanamamakta ve istenilen rahatlık yakalanamamaktadır.

Renkli Salon Takımı
Renkli Salon Takımı

Bugünkü yazımızda sizlere salon dekorasyonunda en çok yapılan hatalar neler? Bundan bahsetmek istiyoruz. İşte detaylar…

Tarzınız Belli Olmalı

Salon dekorasyonu sırasında en çok yapılan hataların başında kullanıcının salonunda görmek istediği tarzı kafasında tam belirleyememiş olmasıdır. Mesela istenilen tarz klasik mi? Modern mi? Rüstik mi? Yoksa nostaljik bir salon mu? Önce bu belirlenmelidir. Bunun kararı verildiğinde salon dekorasyonunun yüzde 70’i tamamlanmış olur.

Salona Yerleştirilecek Ögelerin Renkleri uyumlu Olmalı

Sadece gri yastıklar

Ev dizaynı sırasında renklerin doğru seçilememesi, tabiri caizse evi Çarşamba pazarına çevirir. Özellikle salon dekorasyonu sırasında renk karmaşası negatif bir hava yayar. Ferah, sade, şık ve asil bir salon için seçilecek renkler mobilyalarla uyumlu olmalıdır. Renk tercihi yapılırken aksesuarlar, perdeler, televizyon ünitesi hatta yemek masası gibi salon içinde kullanılacak bütün ürünler göz önünde bulundurulmalıdır.

Aydınlatma

Tam anlamıyla mükemmel dizayn edilmiş bir salonda yanlış aydınlatma kullanılırsa evin bütün etkisi kaybolur. Aydınlatma yanlışlarının başında beyaz aydınlatma gelir. Oysaki zarif ve zengin bir salonda asla beyaz aydınlatma tercih edilmemelidir.

Aksesuarlar

Bu evin sahibi bir yönetmen olmalı :D
Bu evin sahibi bir yönetmen olmalı 😀

Aksesuarlar salon dekorasyonunun olmazsa olmazıdır. Ancak abartılan ve salonun boyutları ile uyumlu olmayan aksesuar karmaşaya neden olur.

Halı Seçimine Dikkat

Halı tutkunları bazen bu tutkularından kaynaklanan hatalara düşmektedir. Mesela halının deseni, kullanılan malzemesi ve kalitesi salon içerisindeki diğer ögelerle uyum arz etmemektedir. Bu da fazlasıyla kötü görünmekte ve kullanıcılarına negatif bir hava yaymaktadır.

Eşyaların Konumlandırılması

Banda-Property-4-house-4aug16-philip-durrant_b_639x426

Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında eşyaların doğru konumlandırılması gelmektedir. Yemek masası, televizyon, büfe gibi eşyalar yanlış konumlandırılırsa salon içerisindeki kullanım alanı minimuma iner. Peki bu eşyalar nasıl konumlandırılmalıdır? Oturma grubu televizyon ünitesine en uygun şekilde konumlandırılmalı, yemek masası ise mutfağa en yakın yere konumlandırılmalıdır.

Açık gri mavinin çeşitli tonlarında kullanılmış
Açık gri mavinin çeşitli tonlarında kullanılmış

Salon dekorasyonunu bitirdiğiniz an, genel bir bakışla istediğiniz tarzı yakalayıp yakalayamadığınıza bir bakın. Eğer yanlışlarınız çık fazla ise işin uzmanlarından destek alın. Aksi halde onca para harcayarak yaptığınız dekorasyon konforlu ve keyifli olmaktan çıkacaktır.

 

 

BENZER KONUDAKİ ÇOK DAHA FAZLA MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ → SALON DEKORASYONU

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

84 queries 0,710