Home / ANASAYFA / Modern Sandalyenin Evrimi ve Geleceği
farklı tasarımlı sandalye
farklı tasarımlı sandalye

Modern Sandalyenin Evrimi ve Geleceği

Hayattaki çoğu şeyde çok çeşitlilik var, ama ortak olan ya da çok yaygın olmayan sandalye kadar değişebilen az sayıda ürün var.

Sandalyeler, her şekil, boyut, tasarım rengi ve hayal edilebilir kumaştan oluşur ve ayrıca farklı amaçlara hizmet edebilir.

En basit biçiminde bir sandalye sadece oturduğumuz bir şeydir, ancak bunun ötesinde, sandalyenin çok daha karmaşık bir öğe haline geldiğini düşünün.

Nihayetinde her sandalyenin bir amacı vardır ve bu amaç tek bir veya birden fazla hedefe sahip olabilir. Oturma odası koltuğu, rahat koltuk veya kanepe sandalyesi klasik bir örnektir. Bunun karşısında sadece bir sandalyedir, ancak bu tür bir sandalye satın alan çoğu kişi bunu iki şey yapmak ister.

Öncelikle rahat olmasını isterler, ikinci olarak odanın iyi görünmesini, odanın dekoruna uymasını ve ilgi çekici bir nokta oluşturmasını da  isterler.

populer sandalye tasarımları

“Konfor” açısından ifade, çok geneldir. Ergonomik ofis koltuğu bir PC üzerinde çalışmak için rahattır, ancak akşam TV izlemek için ideal veya uygun kabul edilmeyecektir. Yani “konfor” bile, farklı ortamlar bağlamında farklı şeyler ve bir sandalye kullanmanın farklı yolları anlamına gelir.

Daha fazla aktivite, daha fazla görev yapmak için farklı yollar ve trendler ortaya çıktıkça ve modaya girip çıktıkça, sandalyeye dair beklentimiz büyümeye ve büyümeye devam ediyor.

Mühendisler sandalyeyi sadece iyi hissetmekle kalmayıp iskelet ve kas yapımızı aktif olarak desteklemeyi tercih ettikleri için ergonomi ve ortopedi artık sandalye tasarımında giderek artan bir rol oynamaktadır.

Sandalye tasarımını değerlendirmenin bu analitik yöntemlerinin sonucu, vücudumuzla birlikte çalışan ve üzerinde otururken yaptığımız görevler veya faaliyetler ile uyum içinde olan ortopedik sandalyelerin ve görev koltuklarının gelişimini görmüştür.

Giderek hareketsiz bir iş gücü ve giderek daha fazla sandalye tabanlı hobiler ve eğlencelerle, sandalyelerimizin bize ne kadar destek vermesi gittikçe daha önemli hale geliyor ve bu da geleceğin modern sandalye tasarımında tanınıyor.

modern sandalye tasarımları

Öyleyse gelecek ne sunmalı?

Zaten tasarımlarında insan biyolojisini çoğaltan mağazalarda ve gelişimde sandalyeler var. Bu sandalyeler, omurgaya sahip bir sandalyenin iskeletsel bir omurgaya dayalı bir vücudu destekleyebileceği konsepti ile insan omurgasına dayalı koltuk ve sırtlık tasarımlarına sahiptir. Sandalyenin omurgasını oluşturan mekanik omurga parçalarının her biri, bir insan sırtıyla denge içinde eşit bir şekilde hareket etmelerine izin veren menteşelidir.

Diğer gelişmeler, vücut hareket ettikçe hareket eden ileri düzey sandalyeleri araştırıyor. Bu sandalyeler pasif destekler olmaktan çıkar ve kendileri üzerinde oturan kişi hareket ettikçe hareket eden ve döndüren destekleri otomatik olarak ayarlar.

Kendilerine uygulanan farklı basınç noktalarına tepki vererek sırt, omuz, alt ve üst baldırların doğal kıvrımlarına ve kıvrımlarına şekil veren kendinden ayarlı sandalyeler de vardır. Bu sandalyeler, kişisel biyoloji, ağırlık ve vücut şeklini dikkate alarak, üzerinde oturan herkese biraz farklı bir şekilde destek verecektir.

Nihayetinde gelecek, ergonomik, ortopedik ve aktif destek koltuğu tasarımında birçok ilerlemeyi koruyor ve biz bu gelişmelerin ilk meyvelerini görmeye başlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Deri Oturma Grubu Modelleri 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

83 queries 2,198