Home / ANASAYFA / Klasik Ofis mi, Modern Ofis mi?
Modern ofis dekorasyonu
Modern ofis dekorasyonu

Klasik Ofis mi, Modern Ofis mi?

Burası sizin yaşadığınız bir alan. Yaşam alanı sunduğunuz bir yer. Çalışma prensiplerinizi ortaya çıkardığınız, çalışanlarınızın duruşlarını temsil ettiğiniz, verimliliği arttırmak ve dışarıda oluşturduğunuz intibanın ilk adımını dizayn ettiğiniz mekân.

Ofisiniz.

Yaptığınız iş, hedefleriniz, kitleniz, konumunuz gibi konularda sizi ele veren en güçlü öğedir ofisiniz. Bu nedenle dizayn ederken hassas davranılmalı ve ortam şık bir alana dönüştürülmelidir.

Klasik Ofis

Nasıl bir iş yaptığınız, nasıl bir görünüm elde etmek istediğiniz ofisinizin ve iş imajınızın ciddi görünmesi açısından size kapı açacak noktalardır. Ofisinizin ciddi bir alanda yer alması için yapılacak belli başlı durumlar var elbette. Bunlardan ilk akla gelen adım, renklerle bu ciddi bütünlüğü sağlamak olacaktır. Peki, ciddi renk nasıl olur? Daha ağır, ortamı daha klasik bir görünüme iten, resmi ve düzenli bir alanı temsil eden klasik, ciddi görünüm için kullanacağınız renkler, ceviz, maun, çam, fındık, venge renkleri.

Klasik ofis dekorasyonunda tercih edeceğiniz bu renkler ortamı istediğiniz görünüme kazandıracaktır. Bununla beraber seçilen ofis koltukları ve mobilyalar, özellikle tablolar ve heykeller de kullanılmaktadır. Ofisinizin ölçülerinden çok ofiste yaratmak istediğiniz hava ve işlerinizle alakalı ön plana çıkan durumları öne çıkarmanız fayda sağlayacaktır. Sehpaların üzerine yerleştirdiğiniz dergiler, iş broşürleriniz, hakkınızda tanıtımı sağlayacak yazılar ve duvarlara asılan işinizle alakalı bilgiler sizi zengin gösterecektir. Bu logonuz olabilir, referanslarınız olabilir, çalıştığınız kurumla veya misyonunuzla alakalı bir betimleyici durum olabilir. İster şekil, ister yazılı öğelerle duvarlar ve sehpaların, masaların üzerini bu şekilde kombinleyebilirsiniz.

Duvar boyasında daha sakin renkleri kullanmanız, mobilya ve aksesuarlarla seçilen o koyu atmosferi yumuşatacaktır. Birkaç canlı çiçek koymanız da görünümünde kazanacağınız sıcaklıkla size pozitif bir geri dönüş kazandıracaktır. Aynı zamanda aydınlatmalar, canlı bir ofis haliyle de güvenilir bir boyuta erişeceksiniz. Çalışılan alan, gerek çalışanlar ve gerekse ziyaretçileriniz açısından, oluşturulan intiba ile oldukça ilgilidir. Bu nedenle, ciddi, klasik ve zengin ama aynı zamanda güvenli bir yapı oluşturmak size başarı getirmiş olacaktır. Bu hem çalışma ortamını keyifli hale getirmeye de yetecektir. Çünkü zamanının çoğunu ofisinde geçirenler için, çalışmak zevk haline dönüştürülmelidir.

Klasik ofis dekorasyonu
Klasik ofis dekorasyonu

Modern Ofis

Yukarıda bahsettiğimiz biraz ağır ve klasik olan durumdan uzaklaşmak, daha dinamik bir görünüm elde etmek istiyorsanız, burada da yapılacaklar bellidir. Kişisel zevklerinize de bağlı olan durumlar olsa da, belli başlı maddeleri saymak ofis dizaynı konusundan faydalanmak isteyenlere de ışık tutacak.

Modern ofis dekorasyonunda  önemli olan hangi mobilya türlerinden faydalanacağınız. Modern anlayış geldiği zamandan beri değişme uğramış olsa da, bugün modern bir alan dediğimizde kafamızda canlanan bir eşya, obje veya mobilya seçimleri vardır. Bunlar, cam ve demir materyallerdir Zaman zaman ahşap kullanımları da yer alır. Bu ürünler ortamın daha rahat ve daha modern, daha esnek bir yapıya ulaşmasını sağlar. Ofis düzeniniz her ne olursa olsun, gerek çalışanlar, gerekse sizler, misafirleriniz açısından son derece önemli bir yerdir. Bugün üstün körü yapılmaması gereken, işinizin, markanızın bir görünen yüzü haline gelen ofislere gereken önemi vermek gerekiyor. Bu nedenle renkler ve tonlar size kalsada, odanıza gelen güneşin yansıması ve kullanacağınız aydınlatmalar ile doğru yerleştirme yapmak esastır.

Modern ofislerde kullanması önerilen aydınlatma türü, led aydınlatmadır. Çünkü ışığın nereden geldiği belli değildir, özellikle bir objeye dikkat çekebilir, bir eşyaya ya da bir tabloya odaklayabilirsiniz ama hiçbir yerde olamasa bile odanıza gelen ışığınızın direkt geldiği yerin belli olmaması doğal bir hava oluşmasına katkı sağlamaktadır. Üstelik led aydınlatmaların maliyeti oldukça da uygundur. Bütün ofisin bütün bir ışıltı halinde olması, çalışma performansı açısından önemlidir. Oluşturacağınız raflar, yine içine yerleştirilen ürünler, dergiler, televizyon üniteleri ile de rahat bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Sıcak renkleri katarak, güven oluşturabilirsiniz.

Modern ofis dekorasyonu
Modern ofis dekorasyonu

Çalışma Temposunu Yükselterek Verimliliği Arttıran Ofis Dekorasyonu için TIKLAYINIZ

Klasik ofis dekorasyonu ve modern ofis dekorasyon örneklerini galeride inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Huzur Dolu Ev Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde ev dekorasyon fikirleri ve Huzur dolu ev dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

82 queries 0,656