Home / ANASAYFA / Huzur Dolu Ev Dekorasyon Fikirleri
Ferah bir salon
Ferah bir salon

Huzur Dolu Ev Dekorasyon Fikirleri

huzurlu bir salon dekorasyonu
huzurlu bir salon dekorasyonu

Sitemin ilk yazısı olan huzurlu ev dekorasyon fikirleri  konulu makalemi bir yıl aradan sonra yeniden güncellemek istedim:)

Yoğun çalışanlar bilir. Çok yoğun bir günün ardından şöyle eve bir varsam da, ayaklarımı uzatıp bir dinlensem diye. Bu düşünceyle eve dönüş yolculuğu bitmez adeta.

Günün karmaşasından yorulan zihin ve bedenimiz bir an önce bu yukarıda belirtmiş olduğum rahatlığa kavuşmak ister. Benzer bir karmaşa ile evde karşılaşıldığında ise durumu bir düşünsenize. Yaşam kalitemiz adeta yerin dibine vurmuş, enerjimiz bitmiş, dünya üzerimize üzerimize geliyormuş gibi hissederiz. İçinde kaldığımız bu durum adeta ruhsal bunalımlara bayrak açar. 🙂

Gelin hep birlikte nasıl huzurlu eve nasıl sahip olunur bir bakalım; 

Eğer aradığınız ev huzurlu olduğunuz ve yorgunluğunuzu atmak istediğiniz bir evse öncelikle kendinize “ Ev mi bana hizmet ediyor, ben mi eve hizmet ediyorum? “ diye sormalısınız.

Evde mutlu olmanın ilk koşulu üzerine basa basa sadelikten geçer diyorum:). Fazla kullanmadığınız, gözünüzü yoran ve size zahmetten başka bir faydası olmayan eşyalardan kurtulun.

Karmaşık bir ev zihin yorar ve huzur arayan insanlara kesinlikle tavsiye edilebilecek bir şey değildir.

Sade salon dekorasyonu
Sade salon dekorasyonu

 

Karmaşık olan bir ev kesinlikle dağılmaya müsaittir ve dağınıklığın yaşam kalitesini ne derece etkilediğini herkes bilir.

Sade olan evlerde illa ki dağılır ancak toparlanması daha kolay olur ancak dağınıklıktan kurtulmanın en etkili yolu dağınıklık altından kalkılamayacak boyutlara gelmeden müdahale etmektir.

Yani bulaşık makinenize koyacağınız bir bulaşığı tezgahta bekletmek hem görünümü bozacak hemde sizin aklınızda yapılacak bir iş olarak yer tutacaktır.

Ya da peşin peşin eşyayı azaltarak dağınıklığı baştan önleyeceksiniz.

Yeşil salon dekorasyonu
Yeşil salon dekorasyonu

Renkler huzuru önemli derecede etkiler. Evinizde açık veya yeşil tarzında tonlar kullanabilirsiniz. Duvar panolarınızda özellikle ilkbahar aylarını betimleyen tablolar kullanabilirsiniz. Ya da size huzur veren daha farklı reklere yönelin. 

Turkuaz mutfak dekorasyonu

Renklerle birlikte aksesuar ve mobilyalardaki karmaşık desenlerde kafa karışıklığına sebep olur. Evin genel görünümünde olduğu gibi mobilyalarınızda da sadeleşmeye gidebilirsiniz.

Siyah beyaz salon dekorasyonu
Siyah beyaz salon dekorasyonu

Karanlık her zaman insana karamsarlık verir. Aydınlık evleri tercih edin veya karanlık bir yapıya sahip bir eviniz varsa doğru parke seçimi  ile evinizin havasını aydınlatabilirsiniz. Aydınlık doğal olursa daha etkili olur.

size huzur verecek kokular tercih edin
size huzur verecek kokular tercih edin

Kokuların huzur verici ve sakinleştirici etkisi büyüktür. Özellikle gün içinde burnumuza fazlasıyla gelen kapalı alanlardaki havasızlık, ağır parfüm, trafik, baca dumanı gibi kokular insanın fark etmeden sinirlerini oldukça gerer. 

İnsanı en fazla sakinleştiren kokular arasında sinir sistemi için oldukça faydalı sandal ağacı, melisa, baş ağrısı çekenler için ve aynı zamanda sevginin sembolü olan gül, sakinleştirici etkiye sahip lavanta gibi bitkilerin kokusu dış dünyadan evinize adımızını attığınız anda, cennete ayak basmışsınız hissini verecektir.

Beyaz Mutfak dolabı modelleri
Beyaz Mutfak dolabı modelleri

 

Eğer eviniz aydınlık, sade ve dış dünyanın kötü kokularından arınmış ise mutlaka yaşam enerjiniz yükselecek ve mutluluğunuz artacaktır. Evde mutlu olmayan insanın dış dünyada başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür.

 

Ferah bir salon
Ferah bir salon

Huzur dolu eve sahip olmanın çok çeşitli yolları vardır. Ancak bunun için sizin için huzurun tabiri önemlidir. Saflık her zaman huzur verir. Ancak bu durum insandan insana çeşitlilik gösterir. Öncelikle neleri seviyorsunuz bunları not alayın. Notların dışında fazla olan herşeyi kendinizden uzaklaştırın.

huzur dolu ev dekorasyonu
huzur dolu ev dekorasyonu

 

Halen sizin için düşüncelerinizde bir şeyler şekillenmediyse Çok sade 5 Salon dekorasyonu konulu makalemi incelemenizi tavsiye ederim 🙂

83 queries 0,465