Home / ANASAYFA / Bebeğim İçin Sağlıklı ve Zarif Bir Bebek Odası Yapıyorum
pembe-bebek-odasi-dekorasyonu
pembe-bebek-odasi-dekorasyonu

Bebeğim İçin Sağlıklı ve Zarif Bir Bebek Odası Yapıyorum

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı

Günümüzde, bebek bekleyen çiftler bebeklerini kucaklarına alacakları tarihten aylar önce bebek odası düzenlemelerine başlayıp, bebek odası dekorasyonları konusunda çok kararsız kalıyorlar. Anne ve babalar, bebeklerinin cinsiyetine göre renk belirleyip ana tema olarak erkeklerde mavi, kızlarda ise pembe renk üzerine dekorasyon planları yaparlar. Ana tema seçiminden sonra anne ve babaların karşılaştıkları ilk sorun bebek odasını nasıl dekore etmeliyim sorunudur. Bu aşamada bebek odasına yapacakları süslemeler, oda içerisine yerleştirecekleri aksesuarların seçimi için mutlaka yardım almaları gerekir. 

pembe-bebek-odasi-dekorasyonu
pembe-bebek-odasi-dekorasyonu

Bebek odaları için duvar kaplamaları, aksesuarlar, yatak ve yorgan takımları, yastıklar, süs aksesuarları, oyuncaklar, bebek odası mobilyaları, yer zemin kaplamaları,diğer bebek ürünleri gibi bebek odasında yer alan bütün dekorasyon unsurlarının seçimi ve dekorasyon içerisinde kullanılmaları ile ilgili dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu noktaları titizlikle uygulayarak mükemmel bir bebek odası düzenlemesi yapabiliriz.Bebeğinizin odasını dizayn ederken, kıyafetlerini veya oyuncaklarını seçerken ilk dikkat etmeniz gereken, sağlığa zararlı olmamalarıdırBebeğiniz için hazırlayacağınız odayı  kendi odanıza yakın seçmelisiniz.

1 ) Bebek odası için duvar kağıtları seçimi:

bebek-odasi-duvar-kagidi-modelleri
bebek-odasi-duvar-kagidi-modelleri

 

Bebeğimizin odasını dekore ederken ilk yapmamız gereken seçim duvar kağıdı seçimleridir. Bebek odalarını boya ile boyamayıp duvar kağıdı ile kaplamanız hem hijyen açısından hem de bebeğinizin gelişimini olumlu etkilemesi açısından, zihinsel anlamda olumlu etkilenmeleri açısından çok önemlidir. Bebek odası duvar kağıdı seçiminde; üzerinde büyük puzzle parçaları olan, rakamların ve saat figürlerinin yer aldığı,değişik hayvan ve orman canlılarının bulunduğu duvar kağıtlarını seçerek özel bir duvar dekorasyonu yapabilirsiniz. İstediğiniz takdirde bebek odası duvar kağıtları için aile bireylerinin resimlerinin yer aldığı özel yapım duvar kağıtları tercih edebilir ve bebeğiniz ile aranızdaki duygusal bağın oluşmasını ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

2 ) Bebekler için oyun köşesi:

bebek-odası-ve-bebek-ranzasi
bebek-odası-ve-bebek-ranzasi

 

Bebek odalarında mutlaka bebeğinizin sağlıklı bir şekilde oyun oynaması ve enerjisini atabileceği bebek oyun köşesi yapmalısınız. Bu köşeleri oluştururken zemini yumuşak elyaf minderler ile kaplamaları, bu köşenin bebeğiniz için özel bir köşe olarak benimsenmesi için etrafını tül ile çevirip, köşe içerisine bebeğinizin oynamaktan  keyif aldığı oyuncakları yerleştirmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz kendisi için özel bir köşe oluşturulduğunu ve kendisine önem verildiği hissedip sizinle olan duygusal bağını kuvvetlendirecektir.

3 ) Bebeklere özel halılar seçin:

balik-desenli-cocuk-halisi
balik-desenli-cocuk-halisi

 

Evlerimizde her odada olduğu gibi bebek odalarında da halılar bulunur. Halıların seçimi diğer odalarda odanın görevi ve önemine göre seçildiği gibi bebek odalarında da halılar bebekler göz önünde bulundurularak seçilmelidir.Bebek odası  halısı seçimi sırasında dikkat edeceğimiz en önemli nokta, bebeğimizin gelişim gösterdiği çağlarda dünyayı tanıyacağı odasında halı üzerinde çeşitli dikkat çekici hayvan motifleri, bitki motifleri, dünya haritası gibi motiflerin yer alması bebeğinizin dikkatinin sürekli halıda olmasını ve daha kolay kavramasını sağlayacaktır.

4 )  Oyun tahtası yerleştirilmesi:

cocuk-yazi-tahtasi

Bebek odalarında mutlaka olması gereken oyun tahtaları bebeğinizin gelişimin daha iyi olmasını ve daha erken olmasını sağlar. Bebek oyun tahtaları eskiden kara tahta ve tebeşir olarak tercih edilirken günümüzde mıknatıslı mürekkepler ve mıknatıslı harf, rakamların yer aldığı tahta modelleri haline gelmiştir. Bu modern tahta modelleri ile bebekleriniz sürekli tahta önünde zaman geçirecek ve hijyen, sağlık açısından korkmanıza gerek kalmayacaktır. Modern oyun tahtası önünde bebeğinizle oyunlar oynayarak sağlıklı gelişim göstermesini sağlayabilirsiniz.

5 ) Oyuncakları dikkatli seçin:

bebek-icin-oyuncak-ayicik
bebek-icin-oyuncak-ayicik

 

Bebek odalarının vazgeçilmezlerinden birisi de beklerimizin oyun oynadıkları oyuncaklardır. Günümüzde bebek sağlığına önem veren bebek oyuncakları üreten tanınmış markalardan tercih edeceğiniz bebek oyuncaklarını yeterli sayıda tercih etmeli ve bebek odasında çocuğunuzun emekleyeceği, yürüyeceği, yuvarlanacağı alanlar bırakmalısınız. Bebek odasında çok sayda oyuncağın yer alması bebek odasını çok kalabalık göstereceği gibi bebeklerinizin sıkılmasına da sebep olacaktır. Aynı zamanda hızlı büyüdükleri bu dönemde yeni yaşları için farklı oyuncaklar almanız gerekecek ve size maddi külfet oluşturacaktır. Bu nedenle yeterli sayıda oyuncak almalı ve bebek odasına yerleştirmelisiniz.

Bebek odalarının dekorasyonu sadece görsel ve zarif olması baz alınarak yapılmamalı bebeklerin sağlıkları da göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Bu nedenle bu noktalara dikkat edilerek yapılacak bebek odası dekorasyonları verilen emeğe, harcanan paraya değecek ve bebek gelişimini olumlu olarak etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Huzur Dolu Ev Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde ev dekorasyon fikirleri ve Huzur dolu ev dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

87 queries 1,262