Home / ANASAYFA / Evdeki Tozlardan Nasıl Kurtuluruz?
evdeki_tozlar_kilo_aldiriyor-0

Evdeki Tozlardan Nasıl Kurtuluruz?

Titiz bayanların ve beylerin temizlikte en çok dikkat ettikleri ve sıkıntı çektikleri şey ev tozlarıdır. Yapılan temizlik ne kadar detaycı olursa olsun çok kısa bir süre sonra temizlenen yerler yine tozlanarak can sıkıntısına sebep olur. Evdeki tozlardan nasıl kurtuluruz? Diyorsanız, bu ne yazık ki tam olarak mümkün değil. Ama size vereceğimiz püf noktaları ile ortamın temiz kalma süresini daha uzun tutabilir, uzun süreli temizlik sağlayabilirsiniz.

Tozların Kaynağı

Tozların birçok kaynağı vardır. Bunların başında sürekli gelişen yaşam döngüsü gelmektedir. Her maddenin oluşumu ve parçalanması sırasında toz zerreleri oluşmaktadır. Bütün bunlara ek olarak da kullanılan ev tekstil malzemeleri, koltuklar hatta ve hatta derimiz dahi partikül üreterek toza sebep olmaktadır. Ayrıca evin konumu da eve giren toz miktarını önemli ölçüde etkilemektedir. Eğer trafiğin yoğun olduğu bir yerde yola bakan bir evde yaşıyorsanız, havalandırmak için camı açtığınız her an eve ciddi bir şekilde toz transferi olacaktır.

Tozları Çırparak Temizlemeyin

 

Temizlikte yapılan en büyük yanlışlardan birisi de tozların çırpılarak temizlenmesidir. Bu yöntem ilk etapta tozlardan kurtulmanızı sağlar, ancak havalanan tozlar siz arkanızı döner dönmez tekrar tekrar yüzeye inerek etkili bir temizlik yapmanızı önler. Hatta havalanan tozlar solunum yoluna ve buruna kaçarak istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tozları Uçmadan Nasıl Yok Ederiz?

Tozun yoğun olduğu yerlerde temizlik yapılacağı zaman o kısımdaki eşyalar oldukça yavaş bir şekilde o bölgeden uzaklaştırılmalıdır. Yavaş hareketlerle tozun kalkmasını önledikten sonra ıslağa yakın bir bez ile ilgilendiğiniz alandaki tozları toparlayabilirsiniz. Islak bezle alınan tozlar uçmayacağı için tekrar toz oluşum zamanı uzatılmış olacaktır.

Yerdeki Tozlardan Kurtulma Yolları

TV ünitesi, dolap, raf ve benzeri yerlerdeki tozlarda ıslak bez yardımı ile kurtulduğunuzu var sayarsak, geriye yerdeki tozları almak kalıyor. Yerdeki tozları temizlerken yapılan hata ne yazık ki temizlenen yerlerin tekrar tozlanmasına neden olur. Dikkatli hanımlar bu durumdan kurtulmak için biraz zahmetli bir yol izlemelidir. Temizliğe öncelikli olarak yerlerden başlanmalı, yerler süpürge ile temizlendikten ve paspas atıldıktan sonra 1 saat bekleyerek dolap ve rafların tozu alınırsa hem iyi bir temizlik yapılmış, hem de tekrar tozlanma süresi uzatılmış olur. Elektrik süpürgeniz sulu ise veya güçlü bir hepa-filtreye sahipse işiniz daha kolay olur.

Tekrar Tozlanmayı Önleyen Temizlik Maddeleri Sağlıklı mı?

ev tozları ve çocuklar ile ilgili görsel sonucu

Toz tutmasını önleyen temizlik maddeleri kullanmak işinizi ciddi ölçüde kolaylaştıracaktır. Ancak tozun bir yere tutunmasını önlediği ve sürekli havada asılı kalmasını sağladığı için, solunum yollarına girerek rahatsızlıklara neden olduğundan uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Özellikle evde küçük çocuk veya solunum rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle bu ürünlerden kullanamamalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 1,009