Home / ANASAYFA / Duvar Kağıdını Nasıl Seçmeliyim
tas-desenli-duvar-kagidi-rex-126-2

Duvar Kağıdını Nasıl Seçmeliyim

Duvar kağıdı her zaman bulunduğu mekanın havasına büyük ölçüde etki eder. Duvar kağıdı seçiminde yapılan hatalar sonucu korkunç görünümler ortaya çıkabilir. Bu tarz hatalara düşülmemesi açısından duvar kağıdı seçiminde ve kaplamasında dikkat edilmesi, iyi bir araştırma yapılması gerekir.

 Duvar kağıdı seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalardan biri odanın fizyolojik yapısıdır. Oda alçak tavanlı geniş, yüksek tavanlı dar, tam kare, dikdörtgen veya oval olabilir. Öncelikle odanın yapısına göre alternatif duvar kağıtlarını araştırmak gerekir. Örneğin alçak tavanlı bir odada yatay çizgilerden oluşan veya yataylık hissi veren duvar kağıtları odaya basık bir hava verebilir. Aynı şekilde eğer dar bir oda yapısı varsa dikey çizgiler odaya daha da daralmış bir görünüme neden olur. Ovallik derinlik ile bağlantılı olduğundan doğru duvar kağıdı ile oda duvarına  üç boyut hissi verilebilir.

Yan çizgili duvar kağıdı
Yan çizgili duvar kağıdı

            Odanın fizyolojik yapısı ile ilgili yeterli bir kanaat oluştuktan sonra, duvar kağıdı seçiminde dikkat edilmesi gereken ikinci nokta odanın bütünlüğüdür. Oda dekorasyonuna uygun olmayan bir duvar kağıdı büyük bir iticilik oluşturacaktır. Oda dekorasyonu ile bağlantılı duvar kağıdı, odanın havasını değiştirebileceği gibi odada bulunan insanlarında ruh haline büyük bir etki edecektir.

Dik çizgili Duvar kağıdı
Dik çizgili Duvar kağıdı

             Eğer oda dinlenme veya çalışma odası olacak şekilde planlanıyorsa karmaşık duvar kağıdı desenlerinden uzak durulmasında fayda vardır. Karmaşık, çok çeşitli desenli duvar kağıtları her ne kadar ilk görüldüğünde çok dikkat çekse de, zamanla yorgunluk hissine sebep olmaktadır. Özellikle çalışma odası olarak planlanan odalarda koyu desenler bunaltıcı bir hava verebilir ve verimli çalışmayı negatif yönlü etkileyebilir.

3 boyutlu duvar kağıdı
3 boyutlu duvar kağıdı

 Duvar kağıdı hakkında tüm fikirler netleşmeden, seçim yapılmamalıdır. Gelişen teknoloji ile artık aranan duvar kağıdını bulmak zor değil ancak yukarıda belirtilen hususlar çözülmeden bir duvar kağıdı dekorasyonu yapıldığı takdirde bıraktığı etki beklenenin çok altında olacaktır.

 Duvar kağıdı kullanımında gereken titizlik gösterilmesi halinde uzun yıllar kullanımı mümkündür. Ancak alımında da mutlaka titizlenilmelidir. Öncelikle silinebilir, yıkanabilir ve kimyasal veya fiziksel etkilere dayanıklı türden bir duvar kağıdı her zaman bir adım öndedir. Duvar kağıdı üzerinde her hangi bir deformasyon bulunup bulunmadığı hususunda incelenmesi, kenarlarının düzgün kesilmiş olması ve iyi yapışabilme özelliği yanında geri sökülebilme özelliğinin bulunması gerekir.

   Duvar kağıdının yapıştırılacağı mekanda tüm tamirat işlerinin bitmiş olması önemlidir. Ancak süpürgelikler duvar kağıdından sonra takılabilir. Mekanın genel tamiratının bitmiş olmasının nedeni ise, duvar kağıdının oda içerisinde diğer bölgelerin tamiratı sırasında hasar görmesine, üzerine harç sıçramasına, veya nemlenmesine neden olabilecek negatif etkilerden uzak tutmak içindir. Duvar kağıdı olabildiğince en son yapılacak işlem olarak bekletilmelidir.

 Duvar kağıdının uygulanacağı duvar kesinlikle nemsiz olmalı, rutubet yapmamalıdır. Duvar kağıdı ne kadar kaliteli olursa olsun, nem deformasyona sebep olacaktır.

 Duvardaki kırık ve çatlaklar tamir edilmeli, fazlalık macun ve harçlar zımparalanmalı, önceden kalma duvar kağıdı varsa mutlaka temizlenmeli, olabildiğince pürüzsüz bir duvar oluşturulmalıdır.

Duvar kağıdının renk tonuna uygun alta bir kat plastik boya atılabilir. Eğer tavanda da kaplama yapılması planlanıyorsa tavandan başlanmalıdır.

Duvar kağıdı yapıştırılmadan önce uzman kişilerden yardım alınmalı veya bir uzman tarafından yapıştırılmalıdır.

Sizler için bir araya getirdiğimiz farklı desenlere sahip duvar kağıdı modellerini galerimizden inceleyebilirsiniz.

 

BAĞLANTILI YAZILAR :

DUVAR KAĞIDI NASIL TEMİZLENİR?

Bir önceki yazımız olan Huzur Dolu Ev Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde ev dekorasyon fikirleri ve Huzur dolu ev dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

84 queries 0,419