Home / ANASAYFA / Deri Koltuğa Zarar Vermeden Üzerindeki Lekeleri Çıkarma Ve Temizleme Yolları
koltuk-temizleme-tuyolari_646x340

Deri Koltuğa Zarar Vermeden Üzerindeki Lekeleri Çıkarma Ve Temizleme Yolları

Deri koltuk temizliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Deri koltuklar günümüzde şıklığı nedeniyle fazlasıyla tercih edilir. Ancak deri koltukların üzerine dökülen kahve, çay ve birikmiş tozlar temizliği oldukça zor kalıcı lekelere neden olabilir. Deri koltuk temizliğinde dikkatli olunmazsa onca para verip aldığınız koltuk yıpranarak kullanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle bugün sizlere deri koltuğa zarar vermeden üzerindeki lekeleri çıkarma ve temizleme yolları hakkında tüyolar vereceğiz.

Deri Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri koltuk temizliğinde fazla su kullanmak derinin yağlı yapısını kurutarak çatlamalara ve yırtılmalara neden olur.

Deri koltuklarınızı doğal ürünlerle veya marketlerde satılan deri temizleyicileri ile temizleyin, ağır kimyasal katkılı ürünler deri koltuğunuzda deformasyona neden olur.

Deri koltuk temizliği sırasında yumuşak bez kullanılmalıdır, fırça veya sert sünger deri koltuk yüzeyinde yırtılma ve yıpranmalara neden olur.

Beyaz bir deri koltuğa sahipseniz temizlik işleminde kullanacağınız bezinde beyaz olması gerekir. Renkli temizlik bezinin renginin çıkma olasılığı vardır, buda koltuğunuzun boyanmasına neden olur.

Deri Koltuk Temizleme Yolları…

Günlük deri koltuk temizliğini nemli bir mikrofiber bez kullanarak yapabilirsiniz. Deterjan kullanmanıza gerek yok. Koltuk yüzeyinin nemli kaldığını düşünüyorsanız silme işleminden sonra mutlaka kurulamalısınız.

Deri koltuk üzerindeki lekeleri limon veya portakal kabuğu ile ovaladıktan sonra nemli bir bezle silerek kurulayın.

Temiz bir süngerin üzerine beyaz kalıp sabun rendesi alın ve yumuşak tarafıyla lekeyi ovalayın. Ardından nemli bezle tekrar silerek kurulayın.

Deri koltuk temizliğinde en etkili temizlik gliserinli su ile yapılandır. 1 litre suyun içine 1 tatlı kaşığı gliserin ekleyin. Bu karışımla deri koltuklarınızı silerek kurulayın. Temizlik sonunda hem koltuklarınız tertemiz, hem de ışıl ışıl olacaktır.

Deri Koltuk Temizliği İçin Doğal Deterjan

1 çay kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı sirke

1 çay kaşığı hoş kokulu ve uçucu bir yağ (okaliptüs, portakal yağı, limon yağı, lavanta yağı gibi)

Yapılışı

Bir kabın içinde birleştirdiğiniz malzemeleri deri koltuklarınıza sürün, temiz bir mikrofiber bez ile ovaladıktan sonra nemli bir bez ile tekrar silerek kurulayın. Bu karışımla deri koltuklarınızı pırıl pırıl yaparken, çatlamalarının da önüne geçmiş olacaksınız.

Not: Deri koltuğunuzun uzun ömürlü olması için temizlik sonrası yağ içeren bir nemlendirici krem ile nemlendirmeniz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 0,453