Home / ANASAYFA / Banyodaki Kötü Kokulara Çözüm Önerileri
banyodan-gelen-lagim-kokusu-nasil-giderilir

Banyodaki Kötü Kokulara Çözüm Önerileri

Banyodaki kötü kokulara çözüm önerileri hakkında yaptığımız araştırma bilgilerini bugün siz değerli decobaz takipçilerine anlatıyoruz. Banyonuzdan lağım kokusu geliyorsa, banyonuz çok ağır kokuyorsa buyurun ayrıntılara…

Banyolar temizlenerek rahatladığımız yerlerden birisi olduğu için dekorasyonu kadar temizliği de son derece önemlidir. Temizlik evin her alanında yüksek düzeyde olmalıdır, ancak mutfak ve banyoda temizlik tabiri caizse hat safa da olmalıdır.

 

Banyolarda havalandırma, bakteri ve boru ekleri gibi yerlerden dolayı birtakım kötü kokular meydana gelmektedir. Böyle bir sorun ile karşı karşıya iseniz, öncelikle kokunun hangi nedenden kaynaklandığını ve sebebini araştırınız. Banyonuzda  atık su giderlerinin tıkalı olması sonucu  pis sular yeterince  tahliye olamaz, borularda biriken her çeşit pislik ise banyonuzda kötü koku oluşmasına sebep olur.Pis su  gider borularının eğimli olmaması, binadaki tesisat yapısı veya hataları, yabancı maddelerin atılması,  yağlı atıkların gidere dökülmesi,gibi nedenlerden dolayı su giderlerinin tıkanmasına  neden olur.Öncelikle banyomuzda kötü kokuya neden olan bu tıkanıklığı gidermemiz gerekir .İlk çözüm lavabo pompasını deneyin lavabo pompasının basınç etkisiyle tıkanıklığı açması mümkündür.Lavabo pompası ile çözüme ulaşamazsanız,marketlerde satılan lavabo açıcı veya banyo açıcı diye satılan kimyasal maddeleri kullanabilirsiniz.Üçüncü çözüm ise tesisatta bir problem olduğuna düşünerek işini bilen bir tesisat firmasına başvurmaktır.

Banyonuzda kötü kokunun bir diğer nedeni gider borularınız da koku kesici diye bilinen S boru diğer ismi dirsekli boru diye adlandırılan kıvrımlı boruların kullanılmamasıdır.Bu boruların içi sürekli su dolu olduğundan lağımdan gelen kötü kokuların banyoya ulaşmasını engellerler.Aynı mantıkla banyonuzdaki yer süzgeçlerinde su bulunmaması durumu da banyonuzda kötü kokuya sebep olur.Çözüm olarak tesisatınızın yenilenmesidir.Su giderlerindeki pis kokuya sebep olan problemleri düzeltikten sonra banyonuzda kötü koku devam ediyorsa karbonat ve beyaz sirke karışımını deneyebilirsiniz.

Şimdi karbonat ve beyaz sirke ile ağır lağım kokusunun ve kötü kokuların üzerine giderek yok edeceğiz. Banyoda kötü kokunun geldiği bölge öncelikle karbonatlı ve sirkeli su ile yıkanmalı ardından bu kısma yine sirke ve karbonat dökülerek bir daha ki kullanıma kadar bekletilmelidir. Özellikle beyaz sirke kötü kokuları yok etmede mükemmel bir üründür.

Banyoda Kötü Koku Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Banyo her kullanım sonrasında bitkisel veya kimyasal ürünlerle temizlenmeli. (Kimyasal ürünlerle yapılan temizlik sırasında banyoda uzun süre kalmamaya özen gösterin)

Banyodaki duş perdeleri sık sık çamaşır suyu ile yıkanmalı.

Banyoda bulunan fayans aralarında küf oluşumunu önlemek için sirkeli ve karbonatlı su ile fırçaladıktan sonra ortamı havalandırarak kurutulmalı.

Banyodaki ücra yerlerdeki bakteri ve kirleri temizlemek son derce zordur. Bu kısımların temizliğini karbonata batırdığınız diş fırçası ile yapabilirsiniz.

Banyoda bulunan musluk ve metal aksesuarlar sirke ve karbonat karışımı ile sürterek durulanmalı.

Son olarak banyoda çöp kovası sık sık boşaltılarak çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 1,057