Home / ANASAYFA / Yazın En Çok Karşılaşılan Ter, Çimen, Dondurma, Bisiklet Yağı Gibi Lekeleri Çıkarma Yolları…
1076747_02d61b44bc818490832e85e8ef7a61cf

Yazın En Çok Karşılaşılan Ter, Çimen, Dondurma, Bisiklet Yağı Gibi Lekeleri Çıkarma Yolları…

Yazın kullanılan güneş koruyucular, dondurmalar ve yaz meyveleri can sıkıcı lekelere sebep olur ve normal yıkama ile genelde çıkmaz. Peki bunların lekesini nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz? Yazın en çok karşılaşılan lekeleri çıkarma yolları nelerdir? Sizler için araştırdık…

Ter Lekesi

Özellikle beyaz kıyafetlerde oldukça can sıkıcıdır. Ter lekesi olan bölgeye leke çıkarıcı veya limon suyu uygulayarak yıkarsanız ter lekesinden eser kalmayacaktır. (Ter lekesinin bıraktığı sarı iz tamamen kaybolur)

2. Öneri: 2 aspirini ezin. üzerine 1 çay bardağı su ekleyerek karıştırın. Aspirin tamamen eridikten sonra lekeli kısmı bu suda 8-9 saat bekletin ve sonrasında normal yıkayın. Sonuç, harika:)

Çilek lekesi

1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı çamaşır deterjanı koyarak karıştırın. Çilek lekesinin üzerine dökerek yarım saat beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

Çimen Lekesi

Çimen lekesi genelde yıkama sırasında çıkar, ancak bazı kumaşlarda yıkama sonucunda leke tamamen kalır, bunu önlemek için yıkama öncesi lekeli bölgeye leke çıkarıcı sürerek 1-2 dakika çitiledikten sonra makineye atmak bu tür sorunları önleyecektir.

Dondurma Lekesi 

Dondurma lekesini çıkarmak için kıyafeti öne soğuk sudan geçirin. Ardından temiz bir bezle silin. Son olarak da leke çıkarıcı uygulayarak yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Domates Lekesi

Soğuk sudan geçirdikten sonra lekeli bölgeye elma sirkesi uygulayarak süngerle silin. Leke çıkana kadar bu işleme tekrar edin, leke çıktıktan sonra makinede yıkayın.

Güneş Koruyucu Lekesi

Güneş korucu lekesini çıkaran en iyi karışım bulaşık deterjanıdır. Lekeli bölgeye bulaşık deterjanı uyguladıktan sonra temiz bir bezle tampon yapın, ardından sıcak su ile yıkayın.

Bisiklet Yağı Lekesi

Lekeli bölgeye önce bebek pudrası veya tuz dökerek fazla yağı kağıt peçete ile alın. Sonra bulaşık deterjanını lekenin üzerine ve arkasına sürün. (Eğer bisiklet lekesi kurumuşsa lekeli bölgeyi ıslattıktan sonra üzerine bolca bulaşık deterjanı sürün) Son olarak makinede 60 derecede yıkayın.

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

79 queries 1,950