Home / ANASAYFA / Ubudiah Camii, Muhteşem Mimarisi İle Malezya’nın En Güzel Camii
456c4541e47c4248b2a3adf8fa6af24d

Ubudiah Camii, Muhteşem Mimarisi İle Malezya’nın En Güzel Camii

Malezya’nın Kuala Kangsar kasabasında 1913 yılında başlanarak 1917 de bitirilen Ubudiah Camii, muhteşem mimarisi ile Malezya’nın en güzel camisi olmanın dışında dünyanın en güzel camileri arasına girmeyi başarmıştır. Ubudiah camii mimarisinde en dikkat çekici özellik altın sarısı kubbeleridir.

4 minare bulunan ubudiah camii, mimar Arthur Benison Hubback tarafından tasarlanmıştır. Camii 28. Perak Sultanının döneminde, kraliyet müzesine yakın bir mevkide gotik tarzında inşa edilmiş ve büyüleyici manzarası ile İslam alemine kazandırılmıştır.

Caminin yapılışının hikayesi oldukça ilginçtir. Perak Sultanı ciddi bir hastalık geçirmiş ve bu hastalıktan kurtulduğunda ise şükür amaçlı olarak dillere destan bir camii yaptırmak istemiş, ortaya ise iç ve dış mimarisi ile tüm dünyanın beğenisini kazanan Ubudiah Camii çıkmıştır.

Cami inşaatının uzun sürmesinin nedeni ise inşaat devam ederken Sultan ve Raja Chulan’ın yaptırdığı fil dövüştürme etkinlikleri nedeni ile birkaç kez ara verilmesidir.

Caminin yapılışında çok ciddi paralar harcanmıştır. Caminin açılışını Sultan İdris’in Halefi Sultan Abdülcelil yapmıştır. Bu muhteşem mimariye sahip cami günümüz Perak Darul Rızvan Müslümanları tarafından Allah’ın bir lütfu olarak görülmektedir. Hardal sarısı ağırlıklı ubudiah caminin iç mimarisi de özenle tasarlanarak en az dış mimarisi kadar gösterişli şekilde yapılmıştır. Yolunuz mimari yapılarıyla ünlü Malezya’ya düşerse Ubudiah Camisini görmeden gelmemenizi öneririz.

Faysal Camii Pakistan yazımız için TIKLAYINIZ

 

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

82 queries 1,847