Home / TEMİZLİK İPUÇLARI / TÜL PERDE KIRIŞIKLIĞI NASIL ÖNLENİR?
tul-perde-kirisikligi

TÜL PERDE KIRIŞIKLIĞI NASIL ÖNLENİR?

Tül perdeler çok hassas kumaşlardan üretilmektedir, bu nedenle yıkama aşamasında çok dikkatli olunması gerekir.

Tül perdeler normal çamaşırlar gibi yüksek devirde ve yüksek ısıda yıkanmamalıdır, bu tüllerinizin makineden yıpranmış ve pörsümüş çıkmasına sebep olur.

tul-perde-kirisikligi

Büyük bütçeler ayırarak ve severek aldığınız tüllerinizin ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız düşük ısılarda yıkamanız gerekmektedir. Tüller ılık suda (30 derece) ve hassas ayarda yıkanmalıdır.

Zarar görmemesi ve çabuk yıpranmaması için tül perdeler için özel olarak üretilmiş deterjanlardan kullanmanızda veya doğal ürünlerle yıkamanız da yarar vardır.

Tül Perde Kırışıklığı Nasıl Önlenir?

Tül perdelerin kırışıklığını gidermek oldukça önemlidir. Kırışıklık, bembeyaz perdelerin güzelliğini bile gölgede bırakır.

Birçok kişi tül perdelerini ütüler, fakat bu tül perdelerinizin zamanla sararmasına neden olur.

Tüllerin kırışıklığını önlemek için makinenizin sıkma ayarını 400’e getirerek yıkamalı,  son durulama suyuna yarım çay bardağı sirke ilave ederek kurutmadan asmalısınız. Bu şekilde perdeleriniz kesinlikle buruş buruş olmaz, hafif kırışıklıklarda kurutmadan astığınız için düzelecektir

Kırışık Perdeler Nasıl Açılır?

Ütü Kullanarak

Kırışık perdeleri açmanın ilk metodudur. Zor ve zahmetli bir yöntem olmasına rağmen, en etkili çözümü sağlar. Peki kırışık tül perde nasıl ütülenir : Öncelikle perdelerin kullanma talimatlarına bakarak perdeler yıkanırsa perdeleri ütülemekte kolaylaşır. Kurutma makineleri yerine açık havanın seçilmesi, kuruma sırasında perdelerde oluşan kırışıklıkların az olmasını sağlar. Buruşuk perdeyi ütü masası üzerine veya düz bir yüzeyde ütülemek de önemlidir. Kırışıkların daha kolay açılması, düz yüzeye bağlı olarak değişir. Aynı zamanda, buharlı ütülerle perdeleri ütülemek daha kolaydır. Buharlı ütüler, özellikle aşırı kırışıklıklarda % 100 iyileşme oluştururlar.Kumaşın yapısı sıcaklığı ayarlamak için çok önemlidir. Kumaş yapısının hasar görmesini önlemek için uygun sıcaklığı ayarlamanız gerekir.

Perde üzerindeki inatçı kırışıklıklardan kurtulmanın bir başka yolu da perdeleri ıslak olarak asmaktır. Islak perdeler normal ağırlıklarından daha ağırdır. Bu nedenle perdelerin  kırışıklıkları kendi ağırlıklarıyla açılır. Yıkama işleminden hemen sonra perdeleri   asmanız gerekir.

Perdelerin kırışıklığını gidermenin bir diğer yolu kaynar suların buharına asma yöntemidir. Bunun için yıkayıp astığımız perdelerin altına kaynamış suları kaplara koyarak, buharın yardımıyla kırışıklıkları giderebilirsiniz.

BİR DE BU YAZILARI OKUYUN.

PASLANMAZ ÇELİK MUTFAK EYVESİ NASIL TEMİZLENİR?

DAHA BEYAZ TÜLLER, JALUZİLER. AMA NASIL?

Bir önceki yazımız olan PASLANMAZ ÇELİK MUTFAK EYVESİ NASIL TEMİZLENİR? başlıklı makalemizde mutfak eyvesi ve nasıl temizlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

79 queries 2,144