Home / ANASAYFA / Ocak Türleri ve Ocak Temizliğinin Püf Noktaları
cam-ocak-temizligi

Ocak Türleri ve Ocak Temizliğinin Püf Noktaları

Gaz, cam seramik veya ankastre ocak çeşitleri mevcuttur. Hangi çeşidini kullanırsanız kullanın kir ve yağdan kaçamazsınız. Mutfakta yemek sıçraması, dökülmesi ve bazen de yemeğin taşmasıyla sıklıkla karşılaşırız. Buyurun, ocak türleri ve ocak temizliğinin püf noktalarını inceleyelim; ama öncelikle bir hatırlatmamız var. Aldığınız ocağın mutlaka ürün bakımı kısmını okuyun. İhtiyaç halinde temizlik ve bakımını talimatlara göre yapınız. Böylece ilk günkü gibi kullanımı devam edecektir.

Gazlı Ocak Temizliği

  • Gazlı ocaklara arap sabunuyla ışıltılı temizlik kazandırın;  gazlı ocakların kullanımı diğer ocaklara göre daha yaygındır. Gazlı ocağın gözlerini ve ızgarasını çıkarın. Kaynamış su dolu kabın içine arap sabunu dökün. Çıkan tüm malzemeleri bu suyun içine atın ve bir köşeye bırakın. Siz ocağın yüzeyiyle uğraşırken kabın içindeki malzemeler kirden ve yağdan arınacaktır. Ocağın yüzeyindeki kaba kirleri alın. Kullanmadığınız bir diş fırçasıyla çakmak bölümlerini temizleyin. Bunun için aynı karışımlı sudan yararlanın. Sünger yardımıyla ocağın yüzeyini de silin ve durulayıp kurutun. Kaptaki çıkan gözleri ve ızgaraları sünger yardımıyla ovun ve durulayın. Ocak çakmaklarını unutmayın! Sirkeli suyla çakmakları ve ocağınızın her bölümünü dezenfekte edebilirsiniz. Sirke güçlü ve doğal bir dezenfektandır. Ocak temizliğinizi tamamlayın.
gazli-ocak-temizliği
gazli-ocak-temizliği
  • Gazlı ocaklardaki inatçı lekeler için evde doğal karışım hazırlayın; 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı tuzu az miktar sıcak suyla karıştırarak kıvamlı macun hazırlayın. Geceden bu karışımı inatçı kirlerin üzerine sürün ve bırakın. Ertesi gün ıslak süngerle silin. İnatçı kirlerden kurtuldunuz!
  • Gazlı ocağın günlük temizliği nasıl olmalıdır ? Kimyasal içermeyen bir karışım hazırlayalım. Hem sağlığınıza hem de bütçenize yararlı olacaktır. Boş bir sprey şişesini alın ve içine birebir ölçülerle sirkeli su hazırlayın. Örneğin; 1 su bardağı suyu ve 1 su bardağı sirkeyi karıştırmak yeterli olacaktır. Günlük ocak temizliğinde kullanın. Sirkeli su kokusu uçucudur. Sirkeli su doğal, etkili ve ekonomik bir dezenfektandır. Ayrıca  hastalar, hamileler, bebekli ve çocuklu aileler de kimyasal içermediği için gönül rahatlığyla kullanabilir. Gazlı ocaklar için yağ ve kir sökücüler, krem, sıvı, sprey temizleyiciler de mevcuttur. İsteğinize ve ocağın bakım talimatına göre tercihte bulunabilirsiniz.

Cam-Seramik Ocakların Temizliği

cam-seramik-acak-temizliği
cam-seramik-acak-temizliği
  • Cam seramik ocaklarda karbonatla kir ve yağdan kurtulun!  Cam ocaklar, modern ve estetik görünümlü ocak çeşididir. Günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Cam seramikten yapıldığı için kullanım ve temizliğine ayrı bir özen göstermelidir. Üzerine dökülenlerin yanmasına, yapışmasına fırsat vermeyin. Her kullanımda mutlaka silmelisiniz. Cam seramik ocak temizliği için özel spatulalar vardır. Bu özel spatula temin edebilirsiniz; ama dikkatli kullanmak gerekir. Zamanla yüzeyi çizebilir. Cam ocakların temizliğinde bulaşık teli, bulaşık fırçası ve sert bez kullanmayın ! Temizlik öncesi ocağın soğuk olduğuna emin olun. Ocak yüzeyindeki kaba kirleri alın. 1 büyük paket karbonatı cam seramik ocağının üzerine yayın. Ocağın üzerini -kaplayacak şekilde- sıcak nemli bir havluyla örtün ve havlu soğuyana kadar bekleyin. Havluyu aldıktan sonra nemli süngerin yumuşak kısmıyla silin ve pamuklu bezle dairesel hareketlerle kurulayın. Cam seramik ocakların parladığını göreceksiniz. Siyah cam ocaklarda da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Siyah cam ocaklar diğer renklere göre lekeyi da görünür kılmaktadır. Günlük kullanım için sprey şişesinde sirkeli su karışımını kullanın. Ocağın yüzeyine sprey şişeyle püskürtün.  Mikrofiber bez yardımıyla dairesel hareketlerle ocağı silin ve kurulayın. Ayrıca sirkeli su, su lekesi oluşumunu gecikmesini sağlar. Ocağınıza parlaklı temizlik verir.

Ankastre Ocak Temizliği

ankastre-ocak-temizligi
ankastre-ocak-temizligi
  • Ankastre ocak temizliğinde işin püf noktası bebek yağı ; yukarıda anlattığımız karbonatlı temizlik uygulamasını yapabilirsiniz. Ankastre ocak temizliğinde yağ çözücü kullanmayın ! Ocağınızın üzerinde lekeler oluşabilir ve ocak matlaşır. Bazı lekeler ne yazık ki kalıcı olabilir. Temizlik sonrası yumuşak ve pamuklu beze bebek yağı döküp parlatabilirsiniz. Böylece ocağınız ilk günkü gibi parlak ve temiz olacaktır. Würth marka paslanmaz yüzey bakım ürünüyle matlaşmış yüzeylere çözüm olabilir. Bu ürüne ek olarak, inox ürünler için özel olarak üretilen Suma INOX D7 gibi temizlik ürünlerini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ankastre ocak, davlumbaz ve fırın temizliğinde mikrofiber bez kullanın. Ankastre ürünler bir kere çizildi mi geri dönüşü olmaz. Sıvı temizleyiciyi yüzeye dökün ve mikrofiber bezle silin ve durulayın. Parlatmak için mikrofiber beze bebek yağı dökerek tüm inox ürünlerinizi silin. Parmak izi lekesinin oluşumu da geçiktirir. Diğer ocaklarda olduğu gibi ankastre ürünlerde de sirkeli su karışımını kullanabilirsiniz.
  • Ankastre ocak temizleyiciler ; lastik eldiven, su, krem-sıvı-sprey temizleyiciler, bulaşık deterjanı ve sün gerinin yumuşak kısmı, kuru mikrofiber bez, kağıt havlu, pamuklu bez ( eski tişörtler bile kullanılabilir), sirke, karbonat, bebek yağı ürünleri olumlu sonuç vermiştir. Bu ürünleri diğer ocak türlerin de rahatça kullanabilirsiniz. Kimyasal ya da evde doğal ve ekonomik ocak temizleyicileri yapmak sizin tercihinizdir.

Sizlerle Ocak Türlerine göre nasıl temizlikleri yapılır sorusuna çözüm bulmaya çalıştık. Yukarıdaki bilgilerden hariç olarak aşağıdaki video da farklı fikirler sunmaktadır. İyi seyirler dileriz 🙂

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

83 queries 1,238