Home / TEMİZLİK İPUÇLARI / Mutfak Dolabındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?
sari-renkli-mutfak-boyasi
Ev dekorasyonunda sarı renk

Mutfak Dolabındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Mutfak dolabındaki yağ lekeleri nasıl çıkar araştırması yapıyorsanız, yazımızda bunun detaylarını bulabilirsiniz. Mutfak temizliği evin en zor temizlenen kısımlarındandır. Mutfak dolabı temizliği ise bu temizliği zorlaştıran etkenlerin başında gelir. Çünkü dolapta biriken yağ ve kirleri temizlemek ekstra güç ve deterjan gerektirir.

Daha önce bir makalemizde Ocak Temizliği hakkında bir makale yayınlamıştık. Bu sefer Mutfak Temizliği hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ayrıntılı Bilgi İçin : Ocak Türleri ve Ocak Temizliğinin Püf Noktaları

Mutfak Dolabındaki Yağ Lekeleri Nasıl Önlenir?

Mutfak dolaplarındaki yağ lekesini önlemenin yolları arasında ilk sırada dolapları gün içerisinde en az bir kez silmek gelmektedir.

Bu şekilde kirlerin yer etmesi önleneceği için ilerde birikmiş yağlarla uğraşmak zorunda kalınmaz. Gün içinde ıslak bir bezle dolapları özellikle dolap kulplarını ve çok kullanımdan dolayı parmak izi olan kısımları silmek gerekir.

Yemek yaparken oluşan yağ lekelerini önlemenin yolu ise yemek yapımı sırasında kapak kullanmaktır. Bu şekilde yağ sıçramasının önüne geçmiş olacaksınız.

Ayrıca yemek yapımından sonra gözle görülür bir leke varsa bu lekeyi mutfak dolabına yerleşmeden silmek gerekir.

Mutfak Dolabındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle yağ oluşur oluşmadan silmek en önemli temizlik detayıdır. Özellikle kızartma türü yemeklerin ardından mutlaka silmek gerekir.

Eğer dolapta donmuş yağlar varsa süngere döktüğünüz veya yağ lekesinin üzerine direk püskürttüğünüz yağ çözücüyü sıcak su ile silmek gerekir.

Ardından yağ çözücü ile sildiğiniz dolabı sirke ile silerek kimyasallardan arındırmak gerekir. Aksi halde bu kimyasallar bir dahaki yemek yapımı sırasında elinize bulaşarak yemeklerinize karışabilir.

Mutfak Dolabı Temizliğinin Püf Noktaları

Temizlik sırasında dolaplara zarar vermek istemiyorsanız doğal içerikli temizleyiciler kullanmalısınız.

Mutfak dolabındaki yağ lekesini limon suyu ve elma sirkesi karışımı ile silebilirsiniz. Elma sirkesi hem kaliteli bir yağ çözücü, hem sağlıklı, hem de ekonomiktir. Elma sirkesi ve limon suyu karışımı ile silinen dolaplar daha uzun ömürlü olur.

Parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun cevabı da elma sirkesi ve limon suyu karışımından geçmektedir.

Mutfak Dolabı Temizlerken Nelere DİKKAT Edilmelidir?

Mutfak dolabı temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli ve hassas nokta temizlik sırasında dolapları çizmemek ve rengini solduracak deterjan kullanmamaktır.

Bunun için hem soft bir bez kullanılmalı, hem de hafif deterjanlar veya doğal ürünler kullanılmalıdır. Unutmayın, bir deterjan leke çıkarmada ne kadar güçlü ise dolaplarınızı çizme ve rengini soldurma olasılığı o kadar yüksektir.

Dolap yüzeyinde donmuş yağlar varsa bu kirleri temizliği zor olacağından çizilmelere neden olabilir. Bu nedenle dolap yüzeylerinde yağların birikmesini önlemelisiniz.

Bu makalemizde mutfak dolabındaki yağ lekeleri nasıl çıkar? sorusuna çözüm bulmaya çalıştık. Bu konu hakkında ileride eklenecek yeni bilgiler için decobaz.com’u takipte kalın.

Bir önceki yazımız olan BULAŞIK MAKİNESİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR? başlıklı makalemizde Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 0,672