Home / ANASAYFA / Muhteşem Mimari Şeyh Zayed Camii
3_d
Muhteşem mimari Şeyh Zayed Camii

Muhteşem Mimari Şeyh Zayed Camii

Abu Dabi’de yaptırılan ve tam bir mimari harikası olan Şeyh Zayed Camiine 1996 da başlanarak 2007’de kullanıma açılmıştır. Muhteşem mimari Şeyh Zayed Camii sadece Müslümanlar tarafından kullanılmamaktadır. Her milletten insan Şeyh Zayed Camii ziyaretine gelmektedir. Cami inşaatında kullanılan malzemeler başta Türkiye olmak üzere birçok dünya ülkesinden getirilmiştir. Bu ülkeler arasında Almanya ve Yeni Zelanda da bulunmaktadır.

Şeyh Zayed, Arap çöllerinde yaşayan ve ömrünü bedevi kavimleri arasındaki barış görüşmeleri için harcayan biri olarak bilinir. 1971 yılında kurduğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubaide bulunan petrol rezervlerini, ülkenin altyapısını geliştirmek, gökdelen yapmak ve Şeyh Zayed camii gibi eserleri ülkeye kazandırmak için çalıştı. Cenazesi ise Bu caminin kuzey kısmında yer alan mozolenin altındadır.

 

Camii mimarisi İslam mimari özelliklerinde yapılmıştır. 30.000 kişiyi aynı anda ağırlayabilmektedir. Cami avlusunun dört köşesinde 107 metre uzunluğunda Osmanlı, Mısır ve Kuzey Afrika izlerini taşıyan izler barındıran 4 minaresi vardır. Şeyh Zayed camiinde Babür imparatorluğu döneminin çizgilerini yansıtan 82 adet kubbe bulunmaktadır.

Tam bir mimari harikası olan caminin giriş kapısında altın varakla boyalı hat sanatı göze çarpmaktadır. Giriş kapısında Alman şirketi tarafından üretilmiş 12 ton ağırlığında 7 büyük kandil vardır. Bu kandiller 36 ton ağırlık taşıyabilecek çelik kablolara bağlıdır. Cami içindeki kolonlar değerli taşlarla ve Makedonya mermeri ile yapılmıştır.

Caminin içinde en büyüğü cami merkezinde olan hurma ağacı motifleri ile tasarlanmış, her biri 40 kilo ağırlığında pirinç ve çelikten yapılan, 24 ayar altın kaplama ile bezenen 7 mükemmel kandil bulunmaktadır. 7 kandil için toplamda 40 milyon kadar Swarovski kristali kullanılmıştır.

Camide kullanılan halı dünyada elle dokuna en büyük halıdır. 5.700 metrekare halı 16 ayda tamamlanabilmiştir. Halı yeni Zelanda yünü ile İran’da dokutulmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

80 queries 0,717