Home / ANASAYFA / Halıdan, Duvardan Ve Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
hali-veya-koltuklara-bulasan-murekkep-lekesi-nasil-cikarilir

Halıdan, Duvardan Ve Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sorusu birçok hanımın en muzdarip olduğu ve cevabında zorlandığı soruların başında gelir. Ev temizliğinde ne kadar titiz ve hassas olursanız olun illaki çıkmayan inatçı lekelerle karşılaşırsınız. Özellikle çocuk olan evlerde duvarlarda, halıda ve mobilyada mürekkep lekesi olma ihtimali çok yüksek. İşte bizler bugün sizlere halıdan, duvardan ve ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sorusunun cevabını vereceğiz.

Duvar Kağıdından Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Diyenlerdeniz işte yüzünüzü güldürecek öneriler…

Öncelikle yumuşak ve iz bırakmayan bir silgi kullanarak, duvar kâğıdını zedelemeden lekeyi temizlemeyi deneyin.

Leke çıkmamakta ısrar ediyorsa, soğuk su ile ıslattığınız temiz bir bez veya süngerle silin. Bunu leke oluşur oluşmaz yaparsanız işiniz bir hayli kolay olur.

Lekeden eser kalmayınca duvar kâğıdınızdaki suyu kağıt havlu ile alarak kurutun.

Gelelim şimdi halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sorusunun cevabına. Bunun için size gereken en önemli malzeme mısır nişastası. Evet, yanlış okumadınız mısır nişastası. Mürekkep dökülen alana 2 yemek kaşığı nişasta ve 2 yemek kaşığı süt karışımını dökerek (karışım yapıştırıcı kıvamında olacak) 1-2 saat bekletin. Nişastalı karışım tamamen kuruduktan sonra fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Nişasta ve süt karışımı lekeyi emerek kuruyacağı için mürekkep lekesinden eser kalmayacaktır.

Ahşap yüzeylerde oluşan mürekkep lekesi ise en kolay temizlenen mürekkep lekelerindendir. Eşit miktardaki su ve karbonat karışımını (karışım kremsi kıvamda olacak) lekeli yüzeye sürerek temiz bir bez veya peçete ile temizleyerek durulayın.

Cilalı ahşaplardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?sorusunun cevabı ise şöyle; 2 su bardağı kadar sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karışımla mürekkep lekesini iyice sildikten sonra, mobilyanızı durulayarak iyice kurutun.

Koltukta Kalan Su Lekesi Nasıl Çıkar? yazımızda da işinize yarayacak fikirler bulacağınıza eminiz.

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

77 queries 0,740