Home / ANASAYFA / DEKORASYONDA KULLANILAN RENKLER
kırmızı-yatak-odası-dekorasyonu

DEKORASYONDA KULLANILAN RENKLER

Dekorasyonda kullanılan renklerinin bilinçaltınızda oluşturduklarını biliyor musunuz?

Bir yaşam alanına girildiğinde beynin ilk algıladığı şey renklerdir. Renkler bulundukları alanlarda sadece görsel bir obje değil, bilinçaltı dünyamıza yön veren bir harita çizme gücüne sahiptir. Her rengin kendi içinde gizlediği bir mesajı, bilinçaltımızda bıraktığı bir izlenimi vardır. Renkler anlık ruh halimizde ve günlük hayattaki aktivitelerimizde de oldukça önemlidir. 

Gelin renklerin dekorasyondaki yerini ve algımızdaki karşılığını birlikte bakalım. 

Kırmızı 

 

Kırmızı dinamik, sıcak ve keskin renklerdendir. İlk etapta aşkı sembolize eder. Aşkın rengini sembolize ettiği içinde kan akışını metabolizmayı ve hızlandırarak enerji verir. Kırmızı aynı zamanda açlık hissi verir, bu nedenle kilo problemi olanlar mutfak dekorasyonunda kullanmamalıdır.Yatak odası ve oturma odalarında tercihler arsında ilk sıradadır. 

Sarı

sarı renk bebek odası modeli
sarı renk bebek odası modeli

 

Sarı, sıcak renklerden olduğu için neşe ve canlılık verir. Sarının bir başka anlamı da huzurdur, bu nedenle iç mekanlarda özellikle bebek odalarında, salonlarda, yatak odalarında ve dinlenme alanlarında kullanılır. Sarı renkli odalarda bebekler daha huzurlu uyurlar. 

Turuncu 

turuncu ev dekorasyon örnekleri
turuncu ev dekorasyon örnekleri

 

 Turuncuda sıcak renklerin arasında olduğu için enerji vererek canlandırır. Turuncunun diğer anlamı da güçtür. Heyecan düzeyini arttırarak her şeyi başarabileceğinizi düşündürür. Yorgunluk ve halsizlik hissinin daha geç hissedilmesini sağlar. İştah açma özelliğinden dolayı lokanta tercih edilir. Evlerde en çok tercih edilen alanları ise çalışma odası, oturma odası ve balkon dekorasyonudur.

Yeşil 

limon sarısı ve yeşil mutfak dekorasyonu
limon sarısı ve yeşil mutfak dekorasyonu

 

Tabiatı bünyesinde barındırdığı için huzur verir. Tazeliği, umudu ve yeniliği simgeler. Rahatlatma gücüne sahip olduğu için heyecandan ve aktiviteden uzaktır. Bu nedenle çalışma odalarında, mutfaklarda, balkon ve teraslarda kullanılır. 

Mavi

mavik yatak odası dekorasyonu
mavik yatak odası dekorasyonu

 

Gökyüzünün ve denizin rengidir. Temizliği, sadeliği, bilgeliği ferahlığı simgeler. Bu nedenle yatak odalarında ve dinlenme alanlarında kullanılır. 

Kahverengi 

kahverengi oturma grubu
kahverengi oturma grubu

Kahverengi baskın renkler arasında olduğu için kişileri karamsarlığa iter, bu nedenle iç mekanlarda fazla tercih edilmemelidir. 

Mor

mor koltuk takımı modeli
mor koltuk takımı modeli

 

 Mor’da soğuk renk ailesindendir. Canlandırıcı etkisi nedeni ile bedene ve zihne olumlu etkiler verir. Maddiyatı ve gücü simgeler. Oturma odalarında, salonlarda ve balkon dekorasyonunda tercih edilebilir.

 Pembe 

pembe kız bebek odası
pembe kız bebek odası

 

Pembe feminen tarzda bir renktir. Huzuru, dinginliği, şefkati barındırır. Ev dekorasyonunda pembe kullanılması ortama sıcaklık ve huzur hissi verir. Agresifliği ve hırçınlığı giderdiği için genç kız odaların da tercih edilebilir. 

Beyaz

beyaz avangard koltuk takımı
beyaz avangard koltuk takımı

 

Işığı direkt olarak yansıttığı için derinlik ve ferahlık etkisi kazandırır. Sadeliğin ve temizliğin sembolüdür, bu nedenle iç mekanlarda en çok tercih edilen renktir. 

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

86 queries 0,656