Home / ANASAYFA / Dekorasyon Kuralları- İç Dekorasyonun Temel İlkeleri
pastel-evler
şık ve modern dekorasyon kuralları

Dekorasyon Kuralları- İç Dekorasyonun Temel İlkeleri

İç dekorasyonun temel ilkeleri arasında uygunluk, sadelik, tarz ve oran vardır. Evet dekorasyon kuralları sandığınız kadar çok ve karmaşık değildir. Mesela, dekorasyonda sadelikten yana biri iseniz evde geniş alanları ve ferah ortamları seviyorsunuz demektir. Bunun için de az ve öz mobilya kullanmalısınız. Yani işlevsel ve ergonomik mobilyalar bu bağlamda size yardımcı olacaktır. Sakın fazla mobilya ve aksesuar yığarak sadelikten uzaklaşmayın. Masa üzerinde bir-iki tane modern aksesuar yeterli, daha fazla aksesuar hem dağınık duracak, hem göz yoracak, hem de dikkat dağıtacaktır.

Dekorasyonda uygunluk eşyaların kullanıldığı yerler, eşyalarda ve aksesuarlarda renk kombinleri ve zeminden tavana kadar komple bir uyum demektir. Örneğin koltuklarınızda ve zeminde sade kaplamalar mevcutsa, perdelerinizde ve aksesuarlarınızda iddialı renkler ve modeller kullanmalısınız.

Oranlarla ilgili ise belli bir ölçek vardır. Yaşam alanları içindeki ögeler ve mobilyalar oda ile orantılı olmak zorundadır.  Küçük bir yatak odasına büyük bir gardırop, veya küçük bir salona şaşalı dev koltuklar, dar bir banyoya kocaman bir duşa kabin veya küvet yerleştiremezsiniz.

 

Bu bağlamda Banyo Dekorasyonunda Doğru Dolap Ve Renk Seçimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Büyük boy mobilyalarda iri ve kalın desenler, küçük mobilyalarda ise minimal desenli olanlarını tercih etmelisiniz. Yüksek tavanlı odalarda yükseklik, ince uzun mekanlarda darlık genişlik orantısı da unutulmamalıdır. Kısacası şık ve modern dekorasyon kuralları demek yeni dekore edilmiş bir yaşam alanına girildiğinde kişinin gözünü ve ruhunu yormayan bir dizayn oluşturulmuş olması demektir.

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

82 queries 4,411