Home / ANASAYFA / 5 Adımda Küçük Salonları Büyük Göstermek
kucuk-salon-dekorasyonu

5 Adımda Küçük Salonları Büyük Göstermek

Küçük salonları büyük göstermek çoğu ev sahibinin ortak sorunudur. Günümüzde salonlar artık birer oturma odası işlevi görmektedir ve pek çok aile salonlarını oturma ve yemek odası şeklinde kullanmaktadır. Geniş salonlar için çok fazla sorun teşkil etmese de küçük salonların hem yemek ve hem de oturma odası şeklinde kullanılması sorun teşkil etmektedir. Küçük salonları daha kullanışlı ve daha hareket edilebilir hale getirmek bu açıdan çok önemlidir. Bu yazımızda küçük salonları daha büyük ve ferah göstermek için 5 farklı öneriyi okuyabilirsiniz.

Küçük Salonu Daha Büyük Ve Ferah Göstermek İçin Dekorasyonda Uyulması Gereken 11 Kural

Duvar Renkleri Açık Tonlarda Olmalıdır

Küçük salonlar için tercih edilecek renkler açık tonlarda ve mat renkler olmalıdır. Duvar renginizin ve zemin renginizin açık tonlarda olması salonunuzu olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.

Küçük salonda duvar boyası yerine duvar kağıdı düşünüyorsanız asla büyük desenli kağıtları düşünmeyiniz. Hatta tüm salonu duvar kağıdı ile kaplamak bile pek mantıklı olmayabilir. Eğer düşünceniz bu yönde ise küçük desenlerin olduğu duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Bizim tavsiyemiz ise sadece duvarın bir tanesini duvar kağıdı ile kaplamanız ve ön plana çıkarmak istediğiniz eşyalarınızı bu duvarın olduğu bölüme yerleştirmeniz, diğer duvarları da bu duvar kağıdına uygun renklerde boyamanız olacaktır.

Bir önemli detay ise duvar kağıdıyla tüm salonu döşetmek isteyenlerin enine çizgileri olan kağıtları tercih etmeleri gereğidir. Böylelikle mekana bir derinlik ve bir genişlik havası gelecektir.

Seçilecek Koltuklar Salonun Ölçülerine Uygun Olmalıdır

Küçük metrekareli salonlarda büyük hacimli koltuk takımı kullanmak yapılacak en büyük yanlıştır. Dar alanı daha dar ve kullanışsız hale getirmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır. Üçlü bir kanepenin etrafına iki adet tekli koltuk gayet mantıklıdır. Dilerseniz ortalarına küçük bir orta masa yada puf yerleştirebilirsiniz.

Küçük salonlar için en ideal seçim L köşe takımlarıdır. Duvara çok daha yakın yerleştirme imkânı verirken salonda çok daha fazla kullanım alanı bırakmaktadır. Konfor açısından da oldukça kullanışlıdırlar. Ayrıca bu koltuk takımlarının renklerinde doğru tercihe gidilmesi daha da kullanışlı bir salonu beraberinde getirecektir. Beyaz, krem, bey, uçuk pembe, açık lila, turkuaz, açık yeşil gibi renkler hem mekânı daha geniş gösterecek ve hem de salona bir ferahlık bir tazelik havası getirecektir. Koyu renk koltuklar salonunuzu daha boğucu hale sokacaktır.

Mobilya ve Aksesuar Seçimlerine Özen Gösterilmelidir

Bulduğumuz her aksesuarı yerleştirdiğimiz alanlar haline getirdiğimiz salonları bu şekilde kullanmamalıyız. Adeta bir sergi salonu gibi kullandığımız salonlar amacına uygun alanlar haline getirilmelidir. Bu açıdan seçilecek aksesuarlar çok önem arz etmektedir.

Mobilya seçimi de gene bu noktada önemlidir. Salonumuzun yapısı göz önünde bulundurularak seçimler yapılmalıdır. Küçük salonlarda ahşap mobilyalardan çok şeffaf ve cam ağırlıklı mobilyalar tercih edilmelidir. Mobilyaların rengi kesinlikle açık renk (beyaz, bej, uçuk mavi, uçuk pembe gibi) olmalıdır. Orta sehpa düşünüyorsanız (ki küçük salonlarda kullanmamak en mantıklı tercih olacaktır) kesinlikle cam olmalıdır.

Kullanılacak aksesuarlar da küçük ebatta ve pırıltılı olmalı ve cam ağırlıklı olmalıdır. Koyu renk ve büyük ebatlı aksesuarlar küçük salonunuzda sırıtacak ve hoş bir atmosfer yaratmayacaktır.

Kesinlikle Küçük bir Televizyon Ünitesi Kullanılmalıdır

Seçeceğiniz televizyon salonun ölçülerine uygun olmalı ve televizyon ünitesi de gerek televizyona ve gerekse salonun büyüklüğü ile orantılı olmalıdır. Tek bir televizyon ünitesi tercih etmek yerine, televizyonunuzun altına sağına ve soluna raf şeklinde yerleştirebileceğiniz 4-5 küçük parçadan oluşan modern üniteleri tercih ederseniz gerçekten hoş ve güzel bir görüntü oluşacaktır.

Ayna Salonların Olmazsa Olmazıdır

İster büyük ister küçük salonunuz olsun aynalar vazgeçilmez aksesuarlardır. Uygun bir köşeye büyük ölçülerde bir ayna yerleştirmek salona derinlik kazandıracak ve aydınlık bir ortam yaratacaktır. Büyük bir ayna yerleştirecek duvarınız yoksa aynayı gene olabildiğince büyük seçmeye ama kesinlikle ışık alabilecek ve aldığı ışığı içeri yansıtabilecek bir konumda yerleştirmelisiniz.

Yukarıda sıraladığımız önerilere dikkat edilmesi halinde küçük salonlarınız olduğundan daha kullanışlı olacak daha ferah ve daha büyük hacme sahip bir görüntü alacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Çilek Genç Odası Takımları başlıklı makalemizde 2017 çilek genç odası modelleri., 2017 çilek genç odası takımları ve çilek genç odası takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

84 queries 0,584