Home / ANASAYFA / 100 m² EV NASIL YENİLENİR?
ev tadilatı ne kadar tutar
ev tadilatı ne kadar tutar

100 m² EV NASIL YENİLENİR?

Evinizi yenilemek ve dekore etmek istiyorsanız öncelikle bir bütçe ayırmalısınız. Bütçenizi oluştururken dekorasyon içerisinde yer alan perde, pencere, mutfak dolabı, gardırop, parke, duvar kağıdı, mobilya,  ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerini tamamını göz önüne almalısınız. Bu kalemleri tek tek hesaplayarak dekorasyon bütçenizi oluşturmalı ve sonrasında dekorasyon iş planı hazırlayarak evinizi yenilemeye başlamalısınız.

ev tadilatı ne kadar tutar
ev tadilatı ne kadar tutar

Yenileme işlemlerine öncelikle duvarlardan başlamalısınız. Duvar kağıtları veya duvar boyaları yenilendikten sonra parkeler döşenmelidir. Parke işlemleri yapıldıktan sonra üzerine şilte serilmeli ve parkelerin zarar görmesi engellenmelidir. Parke işlemlerinden sonra kapı ve pencereler yenilenmelidir. Bu işlemler bittikten sonra dolaplar ve gardıroplar yerleştirilmeli, aydınlatma aplikleri yenilenerek  mobilyaların yerleşimlerinin yapılmasına geçilmelidir. Mobilyalardan sonra yeni pencerelere yeni perdeler takılarak evin yenileme işlemleri bitirilmeli ve evin keyfi çıkarılmaya başlanmalıdır. Peki evin yenilenmesi için yapılacak yenileme işlemleri için ne kadar bütçe gereklidir ?

Kalem kalem 100 m² ev yenileme bütçesi hesabı:

Parke : 100 m2 ev için parke tercihinizi laminant çizilmez ve kir tutmaz parkelerden yapmalısınız. Bu parkelerin ortalama m2 fiyatı 20 ile 50 lira arasındadır.Orta kalite bir parke tercih ettiğinizde anahtar teslimi 3500 lira harcayarak evinizin parkelerini yenileyebilirsiniz.

laminant parke nasıl döşenir
laminant parke nasıl döşenir

Perde: Perde seçimi kişisel zevkinize göre her kalitede olabilir. Evinizi için orta kalite perde seçerek ortalama 2500 lira gibi bir rakama perdelerinizi yenileyebilirsiniz. Perde seçimi parke renkleri ile uyumlu olmalıdır.

kruvaze perde nasıl takılır
kruvaze perde nasıl takılır

Kapı ve pencereler: Evinizin kapı ve pencereleri için ideal kalitede kapı , pencere tercihi yapmalısınız. Estetik ve görselliği ön planda tutarak iyi kalitede kapı ve pencereler size toplamda 3000 lira gibi bir maliyet oluşturacaktır.

pimapen pencere nasıl takılır
pimapen pencere nasıl takılır

Duvar kağıtları: Evinizin eski renginden ve deseninden sıkıldıysanız  farklı renk ve desenlerde, perde ve parke rengi ile uyumlu duvar kağıtları seçerek evinizin uyum ve ahenk açısından kusursuz olmasını sağlayabilirsiniz. Duvar kağıtlarının fiyatları 20  – 50 lira arasında olduğundan evinize 600 lira gibi bir maliyete duvar kağıtlarını yenilemiş olursunuz.

duvar kağıdı nasıl yapıştırılır
duvar kağıdı nasıl yapıştırılır

Aydınlatma aplikleri: evinizin yeni rengi ve yeni ruhuna uygun aydınlatma aplikleri seçmeli ve evinizde eskiye dair hiç bir iz bırakmamalısınız. Aydınlatma aplikleri size ortalama 1000 lira gibi bir maliyet oluşturacaktır.

ev aydınlatma maliyeti ne kadardır
ev aydınlatma maliyeti ne kadardır

Mobilyalar: Eğer mobilyalarınızı da baştan aşağı yenilemek isterseniz yapmanız gereken tarzınıza uygun oturma grupları, yatak takımı, komodin, orta masa, sehpa, mutfak araç gereçleri, yemek masası gibi  mobilyalar seçmek ve evinizi şık, dekoratif bir şekilde dekore etmelisiniz. Mobilyalar size ortalama olarak 15000 lira gibi bir maliyet oluşturacaktır.

mavi köşe koltuk takımı
mavi köşe koltuk takımı

Doğal gaz sistemi: Evinizi ısıtmak için doğal gaz kullanacaksanız doğal gaz hattı bağlatmalı ve bir kombi tedarik etmelisiniz. Günümüzde doğal gaz sistemleri; gaz açım işlemleri dahil 100 m2 için petekler ve tesisat hatları ile birlikte 2400 lira gibi bir maliyete yapılıyor. 2400 liraya evinize yeni bir doğal gaz sistemi kurabilir ve ısıtma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

petek kalorifer kaça döşenir
petek kalorifer kaça döşenir

Soğutma sistemleri: Evinizde yazın sıcak havalarına karşın bir soğutma sistemi kurmanız gereklidir. Evinizde merkezi bir soğutma sistemi ( çiller, klima santrali ) kurmak çok maliyetli olacağından bir adet tekil klima ile bu sorunu çözebilirsiniz.  Salon ve yatak odası için gerekli olan klimalar ortalama 9000 lira gibi bir maliyet oluşturur.

klima kaça takılır
klima kaça takılır

Bazen sıfırdan başlamak gerekir. Evinizi yenilemek için öncelikle doğru bir yapılanma planı hazırlamalı, sonrasında yenileme işlemlerine başlamalısınız.  Bu şekilde yapacağınız yenileme işlemleri  toplamda; mobilyalar hariç 22000 lira mobilyalar dahil 37000 bin lira gibi bir bütçe gereklidir. Bu rakam iyi marka ve kaliteli ürünlerin tercih edilmesi sonucunda oluşmuştur. Eğer kalite olarak daha düşük kalite de ürünler tercih ederseniz maliyetiniz 12000 – 15000 lira arasında olacaktır. 

ev tadilatı nasıl yapılır
ev tadilatı nasıl yapılır

BAĞLANTILI YAZILAR :

DUVAR KAĞIDI DEKORASYONU

PARKE SEÇİMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

OTURMA ODASI DEKORASYONU

Bir önceki yazımız olan EVİM KÖŞELİ DİYORSANIZ, OKUMADAN GEÇMEYİN, başlıklı makalemizde köşe ve köşe alanı hakkında bilgiler verilmektedir.

87 queries 0,453